Бъди зелен геймър – изиграй живота на египетски лешояд 22.05 | 12:17
Компютърна игра ви поставя в ролята на застрашена птица

Оригинална компютърна игра, която представя предизвикателствата пред застрашените от изчезване египетски лешояди, беше създадена от Българското дружество за защита на птцитие (БДЗП) и "Биогама".
"Животът на египетския лешояд" проследява различни периоди от растежа на птицата във всяко от нивата. Играта е създадена с надеждата да събуди жив интерес у децата към вида и да ги стимулира да го видят на живо, да прекарват повече време сред природата, а не само пред монитора.
Играещият влиза в ролята на египетски лешояд и се стреми да преодолее трудностите и заплахите, които среща в житейския си път, така че да оцелее и да премине в следващото ниво.
С напредването на играта се променя възрастта на лешояда, външният му вид, размерът и силите му. Във всяко ниво е вплетена информация за биологията, екологията и опазването на вида. Така, играейки, младите неусетно научават интересни факти за удивителните птици и природата, за връзката между действията на играча и евентуалния му успех или провал.
"Със създаването на тази игра целим да направим египетския лешояд по-разпознаваем като вид, а хората да станат по-чувствителни и съпричастни към опазването му и негативните процеси в природата. Основната целева група са младежите, които предпочитат да получават информацията по един по-забавен начин, който гъделичка любопитството им и ги стимулира да търсят допълнителна информация.
Любовта към природата се възпитава от най-ранна детска възраст, затова се опитваме да стигнем до децата по техния начин", коментира Стоян Николов, ръководител на проекта LIFE+ "Помощ за египетския лешояд" и един от идейните генератори на играта.
Играта се състои от 4 нива. Първото ниво вече е готово за всички геймъри и любопитни дали ще се справят с предизвикателството да оцелеят в дивата природа. Останалите три нива ще бъдат готови до края на годината.
Всяко ниво представлява различен етап от живота на вида и поставя основна задача от определен тип и формира съответни умения, като например хранене, летене, избор на миграционен маршрут и др. За решаването на задачата може да се изберат различни стратегии. Печелившата стратегия е опознаването на египетския лешояд, начина му на живот и използването на придобитите знания в играта.
Рисунките и анимацията са дело на талантливата художничка Кристина Пекарева. Музиката към играта е създадена и записана от Боян Гегов и Николай Терзиев, отговорник образование и комуникации на проекта "Помощ за египетския лешояд", а звуковият дизайн е дело на младите музиканти от Offtakt. 7-годишната Мария, която от малка е запленена от египетските лешояди, е най-малкият член на екипа по създаването на играта. Тя разказва увлекателно и вдъхновяващо за живота на птицата и дава наставления за целта на играта в уводната ѝ част.
"Животът на египетския лешояд" се намира на адрес: www.LifeNeophron.eu/game.
Водещи
-
Започва инициатива "Великденска кошница"
Ще има ли месо, яйца и козунаци на достъпни цени?
12.04 | 14:00
-
Варна е вече и СПА дестинация с минерална вода
Възможно ли е градът, освен морска столица, да се превърне и в столица на здравния туризъм у...
12.04 | 13:40
-
След Инстаграм и във Фейсбук: Въвеждат акаунти за тийнейджъри
Първоначално профилите ще бъдат достъпни в САЩ, Великобритания, Австралия и Канада, а по-късно...
12.04 | 13:20
-
Мирчев: Обезцени се възможността за вот на недоверие в този парламент
ПП-ДБ никога не са били контролирани от Пеевски, категоричен е той
12.04 | 13:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Протестиращи в Бургас искат летището да работи кръглогодишно
От своя страна кметът Димитър Николов отбеляза, че извън сезона има само един полет - до...
12.04 | 10:20
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Мариан Бачев: Културата ще загуби пари по ПВУ
Ресорният министър обаче не се нае да каже прогнозна сума
12.04 | 11:20