Българин спечели "Зелен Оскар" заради царския орел 10.05 | 15:50
Наградата Whiteley се присъжда на отличили се природозащитници от цял свят

Българин е спечелил най-престижното международно отличие за принос в опазването на природата - наградата Whiteley, наричана още "Зелен Оскар". Тя е присъдена на Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците за неговата работа по опазване на царския орел и неговите местообитания в Югоизточна България.
Наградата на нашенеца е връчена на специалната церемония, която се е състояла в Кралското географско дружество в Лондон. Стойчо Стойчев е един от осемте призьори от цял свят с най-голям принос за опазване на природата. Носителите на наградата ще си разделят сумата от 280 000 британски паунда, предоставени от Фонда за природата на Whiteley.
"Носителите на наградата Whiteley са успешни, защото те не стоят и не оценяват проблемите отстрани, а действат! Те са специалисти в опазването на природата, за разлика от нас и знаят какво трябва да се направи и по-важното - как да го превърнат от думи в реалност", коментира сър Дейвид Атънбъро, почетен председател на Фонда за природата Whiteley.
39-годишният Стоев е директор по природозащитата в Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и е лидер в създаването на стратегия за опазването на последните останали в диво състояние царски орли в България.
Благодарение на отличилия се българин и неговите колеги популацията на царския орел у нас се е удвоила за последните 10 години. Последователните усилия на Стоев и екипа му са довели и до успешно партньорство с електроразпределителни компании в България. Отделени са средства за обезопасяване на много километри от електропреносната мрежа, за да се спрат токовите удари, които причиняват смъртта на много орли и други едри птици.
Опазването на царския орел продължава да бъде пример за успех в природозащитата, но има и важни политически измерения. Въпреки, че местообитанията на царския орел са формално защитени, тъй като са част от европейската мрежа Натура 2000, приемането на България в ЕС създаде нови и неочаквани заплахи за орлите, тъй като земеделските субсидии стимулираха повсеместно разораване на пасищата, които са основно местообитание за царския орел и лалугерите, с които той се храни. За да разреши този проблем, екипът на БДЗП е създал програма, която позволява на фермерите да получават агроекологични субсидии, ако управляват земите си така, че да опазват орела и лалугера.
Водещи
-
ВКС образува дело по жалба на ДПС-ДПС
Вече два пъти съдът отказа да се занимава с казуса
15.04 | 18:20
-
НАП: Има много данъчни измами със строителни материали, коли и торове
Приходната агенция отговори защо разширява броя на стоките с висок фискален риск
15.04 | 18:00
-
"Непокорна България" вече е регистрирана в Патентното ведомство
За това съобщи Корнелия Нинова
15.04 | 17:45
-
Къде ще има камери за средна скорост и колко ще са те?
15.04 | 17:30
Най-четени
-
ДПС-ДПС решава дали да продължи подкрепата си за правителството на премиера Росен Желязков
В събота Ахмед Доган се завърна в резиденцията си в Бояна известна също така като „Боянските...
15.04 | 09:30
-
Някои видове мухъл са безопасни, като тези, използвани в производството на сирене
Но битовата плесен върху хляб или други продукти не се отнася за тях.
15.04 | 11:45
-
Футболният лукс в Европа: Къде живеят звездите? 3
15.04 | 08:30