България в риск от торнада? 22.08 | 13:30
Вижте най-опасните зони
Торнадото е едно от най-страшните и зрелищни метеорологични явления. Свързваме го със САЩ и т.нар. "Алея на торнадата", но истината е, че и Балканите не са пощадени. Макар и по-редки и по-слаби, торнада вече са част от нашия климатичен пейзаж – и вероятно ще стават все по-чести.
Исторически следи от торнада на Балканите
България – през 2001 г. торнадо удари района на Ямбол, а през 2014 г. подобно явление бе заснето край Стара Загора. По Черноморието също са наблюдавани фунии, често по време на летни бури.
Сърбия – през последните 20 години страната регистрира няколко торнада, като през 2013 г. ураганна фуния нанесе сериозни щети в северната част.
Румъния – може би най-"торнадо активната" държава в региона. През 2002 г. в село Фăлчюа вълна от торнадо разруши десетки къщи, а кадрите шокираха света.
Защо се случват торнада у нас?
Торнадата се образуват, когато топъл и влажен въздух се срещне със студен и сух.
Балканите са идеална сцена за това – особено през пролетта и лятото, когато средиземноморски фронтове се сблъскват със студени маси от Северна Европа.
Климатичните промени и бъдещето
Учените предупреждават, че глобалното затопляне увеличава енергийните ресурси на атмосферата. Това означава повече бури, по-силни ветрове и по-голям шанс за торнада – дори в региони, където досега са били рядкост.
България под риск
У нас най-рискови са:
Дунавската равнина – заради сблъсъка на въздушни маси.
Черноморието – летните фунии често се образуват над морето.
Южна България – при навлизане на мощни гръмотевични фронтове от Егейско море.
Торнадата вече не са "екзотика" за Балканите. Историята и съвременните наблюдения показват, че тези смразяващи явления могат да ударят и тук.
Източник: Meteo Balkans
Водещи
-
Официално откриват ски сезона в Банско
Курортът поставя началото под връх Тодорка, а от 17:30 ч. гостите ще могат да се насладят на...
13.12 | 11:00
-
Пускат още 3 км от АМ Хемус днес
Около 12:00 ч. се пуска движението от п. в. „Дерманци“ до етапната връзка с път ІІІ-307...
13.12 | 10:40
-
Руснакът Мурат Гасиев нокаутира Кубрат Пулев в Дубай и е новият световен шампион ВИДЕО
Срещата приключи в шестия рунд
13.12 | 10:20
-
Бойко Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Лидерът на ГЕРБ бе на среща с членове и симпатизанти на партията в Силистра
13.12 | 10:00
Най-четени
-
И днес остава мъгливо и облачно
Слънце ще има само над планните, максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, малко...
13.12 | 09:00
-
Бойко Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Лидерът на ГЕРБ бе на среща с членове и симпатизанти на партията в Силистра
13.12 | 10:00
-
Касите на БНБ работят извънредно
13.12 | 09:45