България наложи забрана за улов на есетри в Дунав 26.01 | 13:53
Срокът на забраната е четири години

Българското правителство въведе четиригодишна забрана за улов на есетри в Дунав, като по този начин се присъедини към усилията на Румъния, която още през 2006 г. забрани улова на застрашените видове за 10 години.
"Изключително важен е фактът, че България най-накрая последва Румъния по тази наистина сериозна мярка”, коментира Веселина Кавръкова, програмен директор на WWF Дунавско-Карпатска програма в България, съобщават от природозащитната организация.
"Румънският мораториум влезе в сила през април 2006 г., на като се има предвид, че Дунав играе ролята на граница между двете страни, едностранната забрана не беше ефективна”, допълни тя.
Съществуващи от 200 млн. години, есетрите са надживели динозаврите, но днес повечето видове са критично застрашени, според червения списък на IUCN. В България и Румъния се срещат единствените жизнеспособни популации от диви есетри в Европейския съюз, но пет от шестте местни вида в Дунав са критично застрашени.
От дунавските есетрови риби, моруната е с най-скъп хайвер на пазара. Хидротехническите съоръжения, като Железни врата, които се намират между Сърбия и Румъния, прекъснаха миграционния път на есетрите, което доведе до загуба на местата, където те хвърлят хайвера си. Оттам дойде и драстичното намаляване на популациите.
Според Световната организация за опазване на есетрите Дунав е единствената голяма речна система в Европа, където опазването на все още съществуващите есетри е възможно. Дунав, като един от най-големите притоци на Черно море, е от критична важност за оцеляването на есетрите. Повечето видове живеят около устието и крайбрежните черноморски води, но се предвижват нагоре по течението на Дунав за да хвърлят хайвера си. Затова и Черноморският басейн е едн от най-важните за местообитания на есетрите .
"Свръхуловът, стимулиран от незаконната търговия с хайвер в България и Румъния, е основната причина за тревога. Унищожаването на местообитанията, включително изграждането на водноелектрически централи и замърсяването също оказват своето негативно влияние”, допълва Веселина Кавръкова. Хайверът е една от най-скъпите стоки, с произход от дивата природа.
Водещи
-
Взрив във военния завод „Арсенал“ в Казанлък, има загинал (ОБНОВЕНА)
По първоначална информация ударната вълна е съборила помещение
03.07 | 19:08
-
След 6 години ремонт, пътят Ботевград – Мездра вече е отворен ОБЗОР
Ще направи ли това пътуването през Северозападна България по-бързо и безопасно.
03.07 | 17:59
-
София: Временни ограничения на движението в три транспортни подлеза ще има поради измиване
От 00:00 часа до 4:30 часа на 8 юли се забранява влизането на пътни превозни средства по бул....
03.07 | 17:40
-
Съюзът на артистите: Искате ли оставката на Тошко Йорданов?
Обезпокоителни изказвания в културната сфера
03.07 | 17:20
Най-четени
-
Риба балон е била уловена край Севастопол
Най-големият риск идва от токсина в тъканите ѝ, който не се разрушава при готвене и прави...
03.07 | 10:15
-
Иво Сиромахов публикува нови остри критики към депутатите в социалните мрежи
Призив за премахване на депутатите
03.07 | 11:30
-
Кои работници и служители имат право на допълнителен платен годишен отпуск? 2
Не са малко професиите, при които се полагат повече от закононо определените 20 дни платен...
03.07 | 11:00