България ще има Национален център за управление на водите 06.02 | 13:38
Благодарение на средства от новата оперативна програма "Околна среда"

На територията на страната ни ще бъде изграден Национален център за управление на водите, който ще информира в реално време състоянието на водоемите ни. Високо оценените рискове от наводнения и засушаване налагат строежа му, категоричен е ръководителят на управляващия орган на оперативна програма "Околна среда" Спиридон Александров.
Благодарение на средствата от програмата в страната ни ще има възможност да се извършва прогноза в краткосрочна, средносрочна и дългосрочна перспектива за водните ресурси. Изграждането му ще се осъществи на 3 етапа.
Проблем е обаче, че нуждите в основните сектори, които ще се покриват от програмата са в пъти по-големи от наличния по програмата ресурс от 1 271 млрд. евро, отбеляза Александров.
Необходимо е изграждането на нови 130 хидрологични станции, 280 нови дъждомерни пунктове, нови 80 снегомерни пунктове, отбеляза експертът. За наблюдение на подземните води в страната е наложително изграждането на 300 тръбни кладенеца, със средна дълбочина за различните водни тела между 15 и 150 метра и с обща дължина повече от 15 000 м.
Александров набляга и на възможността за използване на съществуващите тръбни кладенци след тяхното възстановяване и прочистване.
Засега е предвидено бенефициент по този проект да бъде Министерство на околната среда и водите, предаде БТА.
Водещи
-
Официална информация за смъртта на Тодор Славков 2
Районната прокуратура в Стара Загора е образувала досъдебно производство за изясняване на...
22.07 | 12:04
-
МО: Не е вярно, че дейности на военните са причинили пожара край учебен център „Сливница“
От възникването на пожара досега, Сухопътните войски съдействат с личен състав и техника на...
22.07 | 12:15
-
Над 40% от българите не могат да си позволят веднъж годишно едноседмична почивка
А най-голям е делът в Румъния - 58,6 на сто.В Западна Европа са на другия полюс - в Норвегия...
22.07 | 12:00
-
Лекар: Алкохолът, кофеинът и енергийните напитки да се избягват в горещите дни!
Тя посъветва да не се излиза между 11:00 и 17:00 часа, ако това е възможно.
22.07 | 11:45
Най-четени
-
Внезапно почина Тодор Славков
Внукът на Тодор Живков се отиде на датата, на която и майка му Людмила, и вуйчо му Владимир
21.07 | 23:58
-
Овладян е пожарът в костинбродското село Безден
Все още не е локализиран, продължаваме да работим, посочи той
22.07 | 10:15
-
Броят на пенсионерите се увеличи с над 12 хиляди души спрямо миналата година
Най-голям дял в разходите заемат пенсиите с 11,524 милиарда лева
22.07 | 09:15