Български ученици се върнаха със златни медали от конкурс на НАСА 21.04 | 11:56

Проектите са за решаване на проблеми, свързани с планетата Земя

От iNews.bg

Български ученици получиха златни медали от конкурс на НАСА. Най-големият хакатон в света NASA Space Apps Challenge се проведе на 11-и и 12-и април, като в него участваха над 130 града от целия свят и се излъчваше на живо. Целта на този хакатон е да приобщи хората и да ги мотивира в посока решаване на значителни проблеми свързани с планетата Земя и космоса.

България участва с изключително атрактивни проекти, като два от тях бяха създадени и представени от учениците от Професионална гимназия по електротехника и автоматика – София с директор инж. Красимир Николов. В разработването на проектите участваха учениците Александър Алексиев, Божидар Иванов, Александър Матаров и Даниел Георгиев с ръководители инж. Румяна Славчева и инж. Огнян Дириманов.

Първият проект, който беше награден със златен медал е Пътешественик във Вселената, който участва в категория Outer Space – Happy moments from space. Той представлява уникален за България образователен уеб сайт, предоставящ задълбочена информация за земята, космоса и космическите мисии. Дава възможност за следене прогнозата за слънчеви изригвания. Всеки потребител може да изпрати картичка на близки и приятели, използвайки огромният архив от невероятни снимки, направени от телескопите на НАСА. 

Сайтът може да се използва в училищата в часовете по физика, както и от всички потребители, интересуващи се от постиженията на човека на Земята и в Космоса.

Вторият проект, участвал в категория "Earth" - "Clean Water mapping” е Система за картографиране и контрол на водните ресурси.

Този проект е създаден с цел да предотврати огромните по брой и разрушения наводнения, случили се през последните години не само в България, но и по целия свят поради климатичните проблеми и насилствената промяна на екосистемата от човешкият фактор.

Проектът цели оптимизиране на използваните количества вода, категоризация и контролиране на водните източници.

Системата за автоматизиран контрол и управление създава следните възможности:

• свързване на водопреносните съоръжения, възли и уредби в единен и непрекъснат технологичен процес;

• централизирано управление с незначителен брой персонал;

• безопасност на управление на водопреносните съоръжения и уредби при неблагоприятна околна среда;

• бързодействие и достатъчна надежност при управление на големи и сложни съоръжения и уредби.

Системата разрешава на модулен принцип да се осъществи картографиране и паспортизация на водния ресурс и въвеждане на ясни икономически критерии за създаване на устойчива система при различни неблагоприятни атмосферни условия: засушаване, наводнения, замърсяване.

Водещи

Най-четени