В Благоевградско се сдружават за изграждане на сметище в с. Бучино 26.05 | 16:01
Проектът ще се финансира по Оперативна програма "Околна среда"
Сдружение "Благоевград" за изграждане на депо за битови отпадъци в с. Бучино ще създадат общините Благоевград, Симитли, Рила, Бобошево и Кочериново.
Това бе решено днес на работна среща на кметовете на петте общини със заместник-министъра на околната среда и водите Евдокия Манева, съобщава БТА.
Кметовете изразиха категоричното си становище, че изграждането на регионално сметище в Кочериново е нецелесъобразно.
Всеки от кметовете на петте общини е поел ангажимент да внесе в съответния общински съвет предложение за излизане от сдружение "Струма", създадено за изграждане на депото в Кочериново, и за влизане на общините в сдружение "Благоевград". Това е договорено да стане до 10 юни.
Сдружението ще подготви и внесе в МОСВ проект за кандидатстване за финансиране на изграждането на депото по Оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013".
Няма да има неудобства за жителите на с. Бучино, защото няма да правим разширение на сметището и проектът ще се реализира в сега отредените за сметище 105 декара, отбеляза кметът на Благоевград Костадин Паскалев.
До момента са изразходвани около 34 декара от неговия капацитет.
Общините Симитли, Рила, Бобошево и Кочериново ще депонират 10% от общия обем отпадъци на депото в с. Бучино, сочат анализите.
Предвижда се около 25 г. живот на сметището, ако се реализира проектът.
Паскалев увери, че в следващите 15 г. няма да има промяна на таксата за битови отпадъци за жителите на община Благоевград.
В момента община Благоевград депонира около 30 000 тона годишно, всички останали общини се предвижда да депонират общо около 4000 тона годишно.
Водещи
-
Борисов обяви успех за "Лукойл": Вече ще бъде, както беше!
В пост във Facebook лидерът на ГЕРБ благодари на Министерския съвет и на широк кръг партии за...
15.11 | 05:01
-
САЩ направиха изключение за България от санкциите срещу "Лукойл"
Отсрочката е до 29-и април
15.11 | 04:15
-
Експерт посочи сериозен проблем със заплатите в страната
Славова обясни, че това е тенденция през годините, която се запазва.
14.11 | 17:59
-
България ще поиска разсрочване на плащанията за изтребителите F-16
Целта е покриване на дефицити
14.11 | 17:40
Най-четени
-
САЩ направиха изключение за България от санкциите срещу "Лукойл"
Отсрочката е до 29-и април
15.11 | 04:15
-
Борисов обяви успех за "Лукойл": Вече ще бъде, както беше!
В пост във Facebook лидерът на ГЕРБ благодари на Министерския съвет и на широк кръг партии за...
15.11 | 05:01
-
Днес е последният ден, в който шофьорите могат да карат автомобилите си с гуми, неподходящи за зимни условия
Изискването е от 15 ноември до 1 март всички автомобили да са оборудвани със зимни гуми или с...
14.11 | 11:00
-
Бойко Борисов: Избраният за особен управител на "Лукойл" има опит и не е бил министър
Попитан дали обмисля ограничаването на бонусите в държавната администрация, той заяви, че е...
14.11 | 10:15