Вече не хапваме български зеленчуци, предпочитаме да са био 16.08 | 21:00

Въпреки кризата биоземеделието бележи ръст у нас. Все по-големи площи се култивират за отглеждане на биопродукти, добре върви и животновъдството

От Гергана Златкова

Въпреки кризата биоземеделието бележи ръст в България. Това обяви Нели Вълева, старши експерт в Министерството на земеделието и храните, по време на кръгла маса на тема: "Биоземеделието и екотуризмът - една печеливша комбинация?".

Дискусията е част от Дните на биоземеделието, които ще продължат до 18 август в Националното изложение на художествените занаяти и изкуства в троянското село Орешак.

По думите на Вълева биопроизводителите, преработвателите и търговците през последните години значително са се увеличили.

През 2012 г. те са 2880, а култивираните площи са 40 378 хектара. При всички земеделски култури има по-голям интерес през последните няколко години. Такава тенденция се забелязва и по отношение на животновъдството.

 Нели Вълева каза още, че ползите от биоземеделието са освен опазване на околната среда, така и производство на здравословни храни, както и социалния ефект.

От днес до неделя в Изложението биопроизводители от страната представят своите продукти. Ивелина Коева от Добрич заедно със съпруга си са биопроизводители. Имат насаждения от сини сливи и арония, които са биологично сертифицирани от 2008 г.

Произвеждат на ишлеме сладка и сокове. По думите на Коева обаче българинът не е свикнал с българските биопродукти и реализацията им на пазара е трудна.

Биопроизводителите изнасят суровината си в чужбина, след което продуктите от нея се връщат отново в България, но с марката на чужди фирми.

Водещи

Най-четени