Вижте кое е най-красивото дърво за 2014 г. 27.11 | 11:15
"Истинският приятел от десетилетия стои като храбър боец и защитник на местното население"

Чинарът във видинското село Арчар е сред тазгодишните победители в националния конкурс "Дърво с корен 2014", който се организира за пета поредна година от фондация "Екообщност". Това съобщи Снежана Филипова, секретар на читалище "Образование - 1898" в селото.
"Дървото на площада в Арчар, което повече от 50 години е живата история на селото, печели битката сред номинираните още девет дървета-финалисти", уточни Филипова. Наградите на победителите в конкурса "Дърво с корен" ще бъдат връчени днес в Полския институт в София. Роденият в село Арчар Мирослав Любенов е издигнал кандидатурата на чинара.
В подкрепа на инициативата се е включило цялото село. В писмо и до фондация "Екообщност" Мирослав Любенов разказва историята на дървото - "истински приятел, който от десетилетия стои като храбър боец и защитник на местното население в село Арчар". Семена от дърво на чинар били донесени от Южна България и засети в кът на разсадника във Видин.
"От тях поникнали седем фиданки. Едната еднометрова била засадена в Арчар през април 1963 година - в центъра на селото, в близост до училището, църквата и читалището", разказва Мирослав Любенов, мотивирайки участието на дървото в националния конкурс.
Така вече повече от половин век чинарът на площада пред кметството е част от живота на жителите на село Арчар. "Пръв приятел и помощник при слънце и силни бури, гордо извисил се над центъра на Арчар. Разперил клони, сякаш иска да погали всекиго с тях. Свидетел на живота на селските хора, страничен наблюдател на дейността на Народно читалище "Образование -1898" - село Арчар", споделя още Мирослав.
По думите му всяка година чинарът посреща малките първокласници и изпраща дванайсетокласниците от местното училище. Всяка неделя сгушва под своята сянка хората от неделния арчарски пазарен ден. Част е от декора на традиционния Арчарски събор "Илинден" и на ежегодния семеен празник "Аз, мама и татко пред нашето дървото от детството".
"Тук се събират всички поколения, хора от различни етноси и социални групи, а чинарът е естествен декор на празника и най-важният участник в събитието", разказва Мирослав. Той е убеден, че дървото се е запазило благодарение на хората, на любовта им, а също и на началните учители, възпитавали поколения арчарски деца, предаде БТА. За да се опази дървото заслуга има и кметът на село Арчар Емил Георгиев, който е съдействал да се обезопасят застрашените от счупване клони на чинара.
Водещи
-
Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот
Искането на Пеевски за закриване на Антикорупционната комисия е доста фалшива театралност,...
26.07 | 18:00
-
Страховете на хората, свързани с еврото, може да повлияят на инфлацията
Това заяви експертът по социална политика и бивш вицепремиер Ивайло Калфин
26.07 | 17:00
Най-четени
-
Борисов отсече: Трябва да пазим КПК, ако я закрият, губим 5 млрд. лева
ПП-ДБ ми пришиват като брошка Комисията за противодействие на корупцията, която те създадоха,...
26.07 | 16:00
-
Мяу! ТОЙ пак е в Шумен!
Получен е нов сигнал, че хищникът е забелязан до шуменския квартал "Мътница" в петък
26.07 | 10:20
-
Кузман Илиев за приемането на еврото: Дебат в България е практически не се състоя
Едва ли не тези, които са фенове на еврото, те са европейците, модерните, а другите, които не...
26.07 | 12:00
-
Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена
Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, се казва още в поста на ПП
26.07 | 11:20