Влизат в сила правилата за производството на органично вино в ЕС 01.08 | 12:34
За изготвянето на регламента се заговори още от 1991 година

От днес, 1 август 2012 г., влиза в сила регламентът с подробни правила за производството на биологично вино в ЕС, съобщават от Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Правилата бяха публикувани в Официалния вестник на ЕС още през март.
Идеята за създаване на специфични правила при производството на органично вино е от 1991 година. Тогава е написан и първият регалманет за биологичното производство в ЕС.
В началото на годината Комисията по биологично земеделие прие новите правила. Тогава експертите посочиха, че основните конкуренти на Европа в това отношение - САЩ, Австралия и Чили имат подобни регламенти още от 2000 година насам.
Създването на определени правила за европейските производители обаче никак не беше лесно, тъй като вино на Стария континент се произвежда в много различни една от друга географски области, с различни традиции, датиращи от древността.
Освен това беше трудно да се създаде определение за органично вино, признават чиновниците и допълват, че то трябва да отразява автентичността на прилаганите практики.
Съгласно разпоредбите на новия Регламент № 203/2012, биологичното вино е произведено от биологично грозде при прилагане на определени технологични практики. Новите изисквания са свързани с прилагане, при ограничени условия, на някои енологичните практики и процеси, които са широко разпространени и за сега нямат алтернатива като: топлинна обработка, филтриране, обратна осмоза, използване на йоннообменни смоли.
Изключени са практики, които са подвеждащи по отношение на истинската същност на биологичното вино или концентрация със студ, намаляване на алкохолното съдържание, десулфитиране чрез физични методи, електродиализа и използване на катионни обменители.
В специална глава от Регламента са описани разпоредби за максималните граници на влаганите във виното сулфати с 50 мг/л по-ниски в сравнение с конвенционалните вина за червено, бяло и розе при съдържание на остатъчна захар, по- ниско от 2 г/л, за всички останали вина има намаление от 30 мг/л, в сравнение с конвенционално произведените вина.
Водещи
-
Израелските военни сили значително разшириха контрола си в ивицата Газа
Противоречиви гледни точки
07.04 | 17:59
-
Почина още един от пострадалите при пожара в Кочани
Трагичната новина беше обявена от македонския министър на здравеопазването Арбен Таравари.
07.04 | 17:45
-
За пръв път в историята на медицината, мъжка контрацепция без хормони навлиза в етап на сериозни клинични проучвания
Други проекти за мъжка контрацепция
07.04 | 17:30
-
Сняг затрупа щъркеловите гнезда в село Белозем
По думите му щъркеловите семейства не са обезпокоени сериозно от снежната обстановка и...
07.04 | 17:15
Най-четени
-
15 737 са чуждестранните студенти, които учат у нас през 2024 г.
През 2024 г. почти 9 000 чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз, а почти...
07.04 | 10:45
-
Отиде си още една знакова фигура от театъра
Днес своя път нагоре е поел актьорът Пламен Сираков. Тъжната вест съобщиха от Съюза на...
07.04 | 15:30
-
Росен Желязков: Достойните българи не търсят награда, но на тях се дължи признание
„Да си достоен, означава да си уважаван от останалите", подчерта Желязков в своето приветствие...
07.04 | 13:45