Водата – в центъра на политиката за развитие на ЕС 25.05 | 15:48
Предложението е на унгарското председателство на общността

Политиката на развитие на ЕС трябва да бъде съсредоточена около водата, препоръчват от унгарското председателство на общността.
Разгледали сме начините за предоставяне на устойчивото управление на водните ресурси, както и икономическия растеж и социалното развитие на страните от третия свят, се казва още в специалното изявление на Януш Ховари, зам.-министър на външните работи на Унгария.
На сайта на унгарското председателство се казва още, че са направени и някои предложения до Европейската комисия. Едно от тях например да се обръща специално внимание на проекти, свързани със задоволяването на водните нужди в развиващите се държави.
Достъпът до вода е от съществено значение за социалното и икономическото развитие на страните, особено на фона на климатичните промени, увеличаващото се население и скъпите храни и енергийни ресурси, се казва още в документа.
2/3 от територията на планетата е покрита с вода. 97% от нея обаче е солена и само 3% е прясна вода. Голяма част от водните ресурси на планетата са ледници и глетчери, така че реално населението на Земята има достъп до едва 1% от водните запаси на планетата.
Заради растящото население скоро водата може да се окаже "синьото злато" и следващите конфликти да са свързани именно с това богатство.
Водещи
-
Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите ще бъдат налагани от тази събота и неделя
Позицията на МВР
15.07 | 17:40
-
Нов обрат по делото "Дебора"
Районният съд в Пловдив пусна на свобода обвиняемия Георги Георгиев срещу парична гаранация от...
15.07 | 16:45
Най-четени
-
Николай Василев: Трябва да спрем да говорим, че има инфлация, такава няма
По негови думи инфлация ще има, но причината за това е бюджетната политика на правителствата...
15.07 | 13:45
-
Томислав Дончев: Приемането на еврото не е сред рисковете, които ни крие бъдещето
В събитието участва и икономическият анализатор Йонко Чуклев.
15.07 | 14:30
-
Тръмп за BBC: Разочарован съм от Путин, но не съм го отписал
Интервюто се появява в медийното пространство часове след като Тръмп обяви нови оръжейни...
15.07 | 12:00