Връчват 240 празни зелени чинии на депутатите 01.05 | 13:16

Действията са протест срещу забавянето на промените в Закона за горите

От Деляна Петкова

Националната гражданска коалиция "Природата за хората и регионите” връчва 240 празни зелени чинии на депутатите. Това е протест срещу забавянето на приемането на измененията в Закона за горите.

Според организацията за тази година вече е почти невъзможно да стартират нови проекти, защото съгласувателните процедури, следващи Закона за горите са изключително тежки и изискват време.

В същото време забавянето на промените лишава цели региони от перспективи за развитие и обрича хората на безработица и бедност. По данни на общините, рязко са се увеличили престъпността, бракониерският лов и сеч, чийто размери се връщат към нивата от края на 90-те години, става ясно от съобщението на "Природата за хората и регионите".

Законът за горите влезе в сила през април 2011 година, а след това в планинските райони замря всяка инвестиционна дейност. Отлагането на приемането на поправките е поради непрестанния натиск на еколозите, които от години целенасочено спират развитието на зимния туризъм в планините.

От организацията коментира, че еколозите манипулират общественото мнение с няколко неверни твърдения. Ето и кои са те:

- Ще се бетонират планините, като площта на планираните ски курорти, за които има публична информация е около 20 000 декара (20 проекта средно по 1000 декара в Рила, Родопите и Стара планина) и ще се позволи дозастрояване на най-ценните български гори в планините.

За "Природата за хората и регионите" обаче истаната е, че горските територии в България са 39 млн дка. По сведения на самите екоактивисти площите на всички проекти обхващат 20 000 дка. Това означава, че едва 0,0005% от тези територии ще се използват за ски, спорт и туризъм, докато в повечето европейски страни около 10-12 процента от горските територии се използват за тези цели;

- 3 милиона декара частни гори ще бъдат изсечени веднага. Според организацията обаче промените в закона регламентират стриктна процедура за сеч в частни гори. Тя предвижда маркиране на дърветата от лицензиран лесовъд, съгласно нормативните изисквания. След това лицензиран инженер лесовъд, с диплома от Лесотехническия университет издава позволително за сеч, което се регистрира в Регионалната дирекция по горите.

Контролът се извършва от горските инспектори и от поделенията на Изпълнителната агенция по горите. Лицензираният лесовъд, издал разрешителното за сеч, носи отговорност за неправомерни действия, включително отнемане на лиценза и глоба. За извършване на сеч на немаркирани дървета в частни гори, се носи и наказателна отговорност;

- Промените в закона са по-страшни от заменките на гори при тройната коалиция. "Природата за хората и регионите" коментира, че не може да става дума за каквото и да било сравнение между извършените замени на гори, акт при който се променя собствеността от държавна в частна и даването на право на ползване на горски територии, държавна и общинска собственост за ски писти за определен срок.

Според предложените промени това право за ползване се учредява единствено с Решение на МС и за него се плаща цена, определена от държавата. 

България е на първо място в ЕС по дял на горските територии, собственост на държавата и общините – почти 89%. За запазване на контрола върху това национално богатство, единствената възможност е публично частното партньорство, без промяна на собствеността.

Настояваме в най-кратки срокове промените в Закона за горите да бъдат приети, защото опазването на природата зависи единствено от благосъстоянието на хората, живеещи в планинските райони, се казва в изявлението на организацията.

 

Водещи

Най-четени