Вятърна турбина с необикновен дизайн 30.09 | 10:19
Нов вятърен генератор използва морската вода за добив и съхраняване на енергията
Макар мнозина днес да се опитват да намерят най-добрите начини за оползотворяването на вятъра и доставката на чиста енергия от възобновяеми източници, основният дизайн на повечето от тях не се е променил от времето на вятърните мелници. Поне досега.
Шведският изобретател и създател на компанията Еhrnberg Solutions Даниел Ернберг е създал вятърен генератор с нестандартна форма, наречен SeaTwirl. Турбината работи на нов принцип за добиване и съхраняване на кинетичната енергия от вятъра, духащ над океана.
В дизайна на новата турбина Ернберг използва океанската вода по начин, наподобяващ ролков лагер. Това позволява позволи използването на тежки материали за направата ѝ, които са и по-евтини.
В същността си SeaTwirl представлява вятърна турбина с вертикална ос, която абсорбира вятърната енергия и пръстен с формата на геврек (тор). При нея е използван физичния закон за запазване на момента, който прави възможно съхраняването на добитата енергията. Така SeaTwirl функционира подобно на голям бавновъртящ се маховик.
Когато турбината работи в режим на съхраняване на енергията (при силен вятър), системата транспортира водата от центъра към ръба на пръстена, който става по-тежък и се сдобива с повече енергия. Когато силата на вятъра намалее, водата от пръстена се връща към оста и така кара турбината да се върти по-бързо. По същият начин кънкьорът върху лед се завърта по-бързо около себе си, когато прибере ръцете към тялото си.
По този начин SeaTwirl може да съхранява големи количества енергия при по-бавни скорости на въртене. След това тази енергия може да бъде освободена под формата на по-бързо въртене на турбината в пиковете на енергийно потребление.
Този нов дизайн ще позволи създаването на икономически изгодни вятърни централи в морето, които не се нуждаят от скоростна кутия, предавки или ролкови лагери.
Макар че най-големият създаден до момента прототип е с размери 1 към 50, Ернберг се надява да разполага с напълно функционираща турбина в следващите от четири до шест месеца. Изобретателят дори планира да използва вече инсталираните на някои места подводни кабели за изпращането на добитата енергия на сушата.
Водещи
-
Киселова : Не бива да се допускат елементарни провокации между България и РСМ
Председателката на НС присъства на отбелязването на 80-тата годишнина от "Кървавата Коледа"
11.01 | 18:00
-
Какво още ни чака: Живия Нострадамус предсказа пожарите в САЩ
Сред предсказанията на бразилският екстрасенс Атос Саломе за тази година са невиждано досега...
11.01 | 17:40
-
Столичанин е загинал при катастрофа на АМ "Струма"
Заради катастрофата временно трафикът е бил пренасочван в изпреварващата лента
11.01 | 17:20
-
След новите санкции към Русия: Цените на петрола се покачиха с над 3%
Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли 79 долара
11.01 | 17:00
Най-четени
-
Проф. Иво Петров: Между 10 000 и 11 000 българи годишно умират от сърдечен арест
Оказването на първа помощ повишава риска за оживяване с 60-70%, обясни той
11.01 | 14:00
-
Помощи за тока на бизнеса - за сметка на ВЕИ-тата
Бизнесът: Полагат ни се помощи, независимо колко печелим
11.01 | 12:00