Глобалното затопляне ще върне динозаврите 12.07 | 16:09

Идат гигантски гущери, крокодили и костенурки, смятат учените

От Антония Михайлова

Нова теория, обясняваща разцвета на гигантските влечуги по време на юрския период, накара учените да заговорят за връщането на ерата на динозаврите.

Според изследователите глобалното затопляне ще доведе до появата на нови видове и до многократното увеличаване на размерите на съвременните крокодили, гущери и костенурки.

"Такова явление като гигантизма при тревопасните гущери демонстрира, че в топъл терариум размерите им значително се увеличават", казва Патрисио Хилард от Калифорнийския университет, цитиран от Daily Mail. Експертът отбелязва, че гигантизмът дори при едно поколение изглежда впечатляващ, а ако става дума за десетки и стотици поколения, размерите на телата на животните може да се увеличат шест пъти.

Нашата планета вероятно я чака нашествие на гигантски влечуги, ако глобалното затопляне не спре, се казва в резултатите от изследване на учените от университетите в Калифорния и Небраска. Авторите издигат теорията, че размерите на влечугите са пряко свързани с характеристиките на климата, а не с наличието или липсата на хищници, както се смяташе по-рано.

Изследването е проведено въз основа на изучаването на гущера Barbaturex morrisoni – "Брадатият крал Морисън", наречен в чест на фронтмена на групата Doors Джим Морисън. Според изследователите този гущер практически по нищо не се отличава от съвременните видове, освен с гигантските си размери. Дължината му е достигала 2 метра, той е живял преди 40 милиона години, в периода на палеогена.

Бурният разцвет на бозайниците, сред които са били и опасни хищници, не е попречил на съществуването на този гущер. Но през палеогена е било много по-топло, отколкото сега, и студенокръвните влечуги не са имали нужда да получават много енергия от храната си, за да подсигурят функционирането на тяло с гигантски размери.

Джейсън Хъд от университета в Небраска твърди, че в условията на топъл климат бозайниците губят своите преимущества пред влечугите, тъй като способността за регулиране на телесната температура не играе голямо значение. Освен това студенокръвните животни изискват много по-малко храна, което повишава шансовете им за оцеляване в суровите горещи условия.

Водещи

Най-четени