Добра новина! Намалява употребата на химикалите, разрушаващи озоновия слой 17.09 | 19:43

Над 200 отровни препарати са били заменени в повечето части на света след 1989 г.

От iNews.bg

Употребата на химикалите, които разрушават озоновия слой, е силно ограничени в Европейския съюз. През 2015 г. потреблението на тези химикали достигна най-ниското си ниво от 2006 г. насам. Отчасти това се дължи на спад във вноса, гласи нов доклад на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС). Това гласи докладът "Озоноразрушаващите вещества през 2015 г.", публикуван от агенцията в Международния ден за опазване на озоновия слой.

Озонът в стратосферата поглъща голяма част от ултравиолетовите лъчи на слънцето и така те не достигат до повърхността на планетата. Този процес предотвратява опасността от рак на кожата и други проблеми, като например щети за реколтата и морския фитопланктон.

Някои химикали, известни също като озоноразрушаващи вещества (ОРВ), разрушават озоновия слой. Те са били успешно заместени в повечето части на света от 1989 г. насам, когато Монреалския протокол влиза в сила.

В рамките на ЕС се прилага европейски регламент за поетапното изваждане от употреба на тези озоноразрушители. Фирмите в ЕС са задължени да предоставят данни за производството, вноса, износа и унищожаването им. Тази информация се използва за изчисляване на "консумацията" - ключов начин за измерване и проследяване в рамките на протокола. Потреблението може да бъде отрицателно, ако сумите на контролираните вещества - произведени и внесени, са по-ниски от тези, които са изнесени или унищожени.

През 2015 г. потреблението на тези опасни химикали достига най-ниското отрицателно ниво от 2006 г. насам, измерена в метрични тона. Стойността (- 3 808 метрични тона) е 1 305 метрични тона, по-ниска, отколкото в 2014 г. Значителен фактор, допринасящ за ниската консумация, е 12% намаление на вноса в сравнение с 2014 г. Нещо повече - унищожаването на контролираните вещества, се е увеличило между 2014 г. и 2015 г.

Протоколът от Монреал обхваща над 200 отделни вещества, включително хлорфлуорвъглеводороди (CFC), халони и ненапълно халогенирани хлорфлуорвъглеводороди (HCFC). По-рано те са били използвани основно като хладилни агенти, горива, в спрейове, пяна и пянообразуващи, разтворители и пожарогасители.

Събраните данни за използването на тези химикали се изчисляват не само в метрични тона, но също така и в "озоноразрушаващ потенциал", който показва количества на техните екологични ефекти, а не физическо тегло.  

Водещи

Най-четени