Докъде води глобалното затопляне и защо нищо добро не ни чака 19.05 | 20:59
Високите температури на океанските води ще водят до все повече урагани

Високите океански температури занапред ще захранват интензитета на ураганите за сметка на общия брой на бурите, се казва в ново проучване, публикувано днес в Nature Climate Change.
През последното десетилетие, изследвания анализират до втръсване как по-високите температури могат да променят годишния брой на ураганите или техния интензитет. На теория хипотезата на възникване на ураганите винаги е била проста – тропическите циклони се подхранват от топлите океански повърхностни води, следователно по-топлите океани би трябвало да захранват по-силни урагани.
На практика обаче връзката между ураганите и климатичните промени се явява костелив орех, поради една проста причина – човечеството все още не разполагаме с достатъчно години събирана добра историческа информация, за да предвидим как силата или цикличността им може да се промени в условията на нашето все по-горещо бъдеще.
Затова изследователите от Щатския университет във Флорида са решили да обърнат разговора в друга посока. Вместо да изследват как се променят броят на ураганите или тяхната интензивност, те изследват как връзката между честотата и интензитета може да се промени вследствие на по-високите температури.
Изводът е, че по-високите температури причиняват повече урагани за сметка на общия брой на бурите. От 1984 година и зората на сателитната ера силата на ураганите, измерена чрез скоростта на вятъра, се е увеличила с около 4,8 километра в час, но имаше 6 пъти по-малко циклони.
Водещи
-
Станишев в Амстердам: Чакат ни мащабни реформи в образованието и пазара на труда
ПЕС проведоха редовния си конгрес
18.10 | 14:00
-
Акция срещу наркоразпространението: Полицейска операция в столицата
Над 100 души са задържани само за седмица
18.10 | 13:20
-
Атанасов отказал на Борисов да бъде шеф на ДАНС
С тази оферта той искаше да ме върне назад с 25 години, коментира той
18.10 | 13:00
Най-четени
-
След срещата Тръмп - Зеленски: "Томахоук" за Украйна - под въпрос
"Даването на Украйна на "Томахоук" ще означава по-голяма ескалация и много лоши неща могат да...
18.10 | 09:45