Дървета завладяват тундрите до края на века 15.03 | 13:32
Проучване показва как климатичните промени ще повлияят върху северните ширини до 2099 г.
Представете си как огромните празни пространства на сибирската тундра биват постепенно покрити с дървета, храсти и растения, типични за по-южните климатични области. Как иглолистните и широколистни гори постепенно настъпват на север в области, в които допреди не са можели да виреят. Как вечните ледове във вътрешността на Гренландия се отдръпнат разкривайки нови тундрови полета, пише PhysOrg.com.
Тези промени не са единствено във главите на писателите и сценаристите на футуристични филми. Те са част от прогнозите на екип на университета от Небраска-Линкълн и южнокорейски климатолози.
В публикувана статия екипът анализира 16 глобални климатични модели за периода1950 до 2099 г. и я комбинира със събрани климатични данни през последните 100 години. Така те успяват да направят оценка как глобалното затопляне ще повлияе на чувствителните екоситеми в началото на 22 век.
Базирано на съвременни климатични прогнози, проучването показва, че областите, които сега са доминирани от полярни и субполярни климатични типове, ще намалеят и ще бъдат заменени с по-умерен климат. Тези промени могат да засегнат почти половината от арктическите области в зависимост от отделените парникови газове в бъдеще.
Прогнозите са тундрата да намалее с до 44 процента и на нейно място да се установи умерен климатичен пояс, в който виреят иглолистни видове дървета и храсти.
Самото разрастване на горите допълнително ще ускори глобалното затопляне, тъй като новите гори ще намалят белите полярни области, които отразяват слънчевата светлина обратно в космоса, смятат учените. Подобни промени несъмнено ще се отразят и на биоразнообразието в различните области, в които естественият хабитат е променен.
Накратко проучването съдържа следните основни моменти:
- До края на века температурите в полярните области ще скочат между 3,1 и 5,2 ºC;
- Затоплянето няма да бъде равномерно разпределено навсякъде. Най-силно то ще се усеща в крайбрежните райони (средно със 7,5ºC), като ще е по-умерено (2,2 до 3,3ºC) в Северния Атлантик;
-В Северна Европа и Аляска затопляно може да предизвика по-бързо разрастване на умерените области, отколкото на други места;
- До 2059 г. тундрата в Канада и Аляска ще намалее ще бъде заместена от иглолистни гори и храсти;
- Топенето на ледовете и снега в Гренландия и последвалото затопляне ще намали вечните ледени шапки, отстъпвайки място на тундрата.
Като цяло храстите ще се разпространяват по-бързо от дърветата. За развитието на растителността ще влияят, както засушаването на големи области в северните ширини, така резултатите от човешката дейност, прогнозират още учените.
Водещи
-
Пет общини в област Ловеч останаха без електричество
Критична е обстановката и в Кюстендилска област, където над 10 села в планинската част на...
25.12 | 14:20
-
Българските политици отправиха пожелания за Рождество Христово
Премиерът Димитър Главчев пожела преди всичко здраве
25.12 | 13:59
-
Непочистени магистрали и затруднено движение на места у нас
Опасно време в цялата страна
25.12 | 13:40
-
Президентът Румен Радев поздрави българите за Рождество Христово
„Честито Рождество Христово, скъпи сънародници!"
25.12 | 13:00
Най-четени
-
Честито Рождество Христово!
По улиците тръгват коледари, които тропат по вратите на къщите и пеят „Бог се роди, Коледо“.
25.12 | 09:00
-
Обявиха оранжев и жълт код
Единствено за две области няма предупреждение - Кюстендил и Благоевград.
25.12 | 09:40
-
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на 25 и 26 декември
Преди дни от Столичната община съобщиха за промяна на организацията на движението на градския...
25.12 | 10:40