Дюни ли са или не скандалните имоти край Несебър? 03.01 | 12:49

Проверяват преписката за имота година по година

От Ивелина Георгиева

Междуведомствена комисия ще проверява всички действия  по преписката за дюните в Несебър от 2007 до 2012 година и ще търси причината за изваждането им от Горския фонд през 2007-2008 г. Това съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след заседание на работна група по проблемите със земите в Несебър.

Комисията започва работа от днес и до края на следващата седмица трябва да излезе с доклад по случая.

Найденов представи побробно хронологията на преписката за тази земя и подчерта, че през 2007 г. дюните попадат като урбанизирана територия в устройствения план, а през 2008 г. са изключени от Горския фонд. През 2009 г. е подадено заявление за закупуване на земята от физическо лице, но данъчната оценка на имота е била едва 11 320 лева.

През 2009 година, когато идва в министерството, Найденов разпорежда да бъдат преустановени всички преписки заради занижените оценки на имотите. "Около 3500 преписки заварихме и всички бяха спрени", поясни министърът.

Преписката за дюните в Несебър е завършена през 2012 г., когато оценката на земята става 520 000 лева, а сделката е финализирана за 1,141 млн. лева.

Новосформираната междуведомствена комисия ще има за цел да провери всички тези процедури от 2007 г. насам и да установи има ли административни и законови нарушения, посочи земеделският министър. Ако бъдат установени такива, докладът на комисията ще бъде предаден на прокуратурата.

"Има становище на МОСВ, че земите не подлежат на екологична оценка, затова комисията ще уточнява как е било допуснато това", каза Найденов. "Ще се установи, кой през 2007-2008 г. е извадил земите от Горския фонд и ги е направил недюни", допълни той.

Земеделският министър защити заместничката си Светлана Боянова, която е положила подписа си върху преписката. Той подчерта, че административната процедура изисква да се подписват преписки, които са финализирани. За целта преди подписа на министъра има още 10-15 подписа на експерти.

"Никъде в преписката не пише, че това са дюни. Това, което тя е подписала, е урбанизирана територия. Защо никой не потърси мнението на този, който е продал, и на този, който е купил имота", каза Найденов.

Експертът в МОСВ Росица Димова поясни, че процедурата за екологична оценка на имота е спазена и според нея не е необходимо да се прави по-висока екологична оценка.

"Този имот никога не е бил в границите на защитената територия по смисъла на Закона за защитените територии. Имота попада в Закона за биологичното разнообразие с решение на Министерския съвет от началото на 2007 г.", посочи Димова.

Според председателят на Коалиция "Да остане природа в България" Тома Белев има липса на публичност относно устройствените планове, тъй като хората не могат да разберат, какво точно придвиждат те.
Друг много голям проблем е неприлагането на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие и липсата на карта за дюните в България, коментира екологът.

Екологът подчерта, че няма никакво съмнение затова, че земите в Несебър са дюни и са част от Натура 2000.

Водещи