ЕК иска бързо да ратифицираме Парижкото споразумение за климата 08.08 | 19:33
196 страни се подписаха под Конвенцита срещу глобалното затоплянеа
Европейската комисия настоява България бързо да ратифицира Споразумението за климата от Париж. "За Европейския съюз ранната ратификация на Парижкото споразумение от държавите-членки и от ЕС е първостепенен приоритет, за да се избегне ситуация, при която Парижкото споразумение да влезе в сила, без ЕС да е страна по него. Европейската комисия периодично изисква информация от държавите-членки за статуса на националния процес по ратификация.” Това посочва в доклад до правителството министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, цитиран от БГНЕС.
В понеделник Министерството на околната среда и водите (МОСВ) публикува за обществено обсъждане документацията за предстоящата ратификация на Споразумението от Париж и от българския парламент. Това се очаква да стане през есента. Преди това – в края на август, правителството също трябва да даде "зелена светлина” на Споразумението и формално да го предложи за ратификация от депутатите.
От доклада на екоминистъра става ясно още, че Брюксел настоява София да ратифицира споразумението възможно най-скоро. На 12 декември 2015 г. в Париж споразумението бе прието без възражения от всички 196 страни по Конвенцията. С документа се прие т. нар. температурна цел за ограничаване на повишаването на глобалната средна температура значително под 2°С.
Споразумението от Париж беше подписано на 22 април тази година от 175 страни. За България то бе подписано от президента Росен Плевнелиев, който още тогава призова за бързата му ратификация от парламента.
Повечето държави-членки на ЕС са започнали националните си процеси на ратификация. Франция и Унгария вече са ги приключили, а Люксембург, Португалия, Австрия и Германия се очаква да направят това преди средата на ноември, става ясно още от документацията.
Новото споразумение не преразглежда статута на България и българската страна продължава да се счита за "страна с икономика в преход”, т.е. страната ни няма да е задължена да прави финансови вноски.
"Като "страна с икономка в преход" България ще продължи да предоставя финансова помощ доброволно”, посочва Василева.
За България ратифицирането на Споразумението от Париж ще има отражение върху добива на въглища, който следва да се ограничи за сметка на енергията, която се добива от възобновяеми източници. Предвижда се още осъществяване на глобален преглед на изпълнението на споразумението на всеки пет години за оценка на колективния напредък към постигане на неговата дългосрочна цел. Първият глобален преглед ще се проведе през 2023 г.
"Съгласно публикувания на 20 юли 2016 г. Летен пакет на Европейската комисия, индивидуалната цел за страната за секторите извън Европейската схема за търговия с емисии за периода 2020-2030 г. е възможно най-ниската в Европейския съюз – запазване на нивото на емисиите на парникови газове на нивата от 2005 г. (0% спрямо 2005 г.)”, отбелязва още Василева.
Водещи
-
ГЕРБ-СДС и БСП-ОЛ: България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат
Сред темите, които обединяват двете коалиции са формирането на антикорупционно мнозинство с...
17.12 | 16:40
-
Боряна Калейн грабна голяма награда
"Липсва ми залата, през всички тези години гимнастическото общество стана моето второ...
17.12 | 15:59
-
Петков: Преговорите за кабинет отвличат вниманието от важните проблеми
Преговорите за кабинет отвличат вниманието от важните проблеми в държавата. Това написа във...
17.12 | 15:40
-
Здравният министър: Ще бъдат удовлетворени всички искания за плащания за асистирана репродукция
"За следващата година са предвидени допълнителни 3 милиона и 600 хиляди лева за това", каза...
17.12 | 15:20
Най-четени
-
Полицаите и служителите в затворите отново са в протестна готовност
„Към момента нямаме опасения, че няма да се дадат тези пaри
17.12 | 10:30
-
ГЕРБ-СДС продължава разговорите за търсене на мнозинство
В срещата за бюджета взеха участие от ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова, Красимир Вълчев, Томислав...
17.12 | 14:15
-
Йотова е оптимист за съставяне на редовно правителство
"Оптимист съм, вчерашните разговори ме изпълват с надежда, защото самият факт, че днес ще...
17.12 | 11:30