ЕК предложи нови правила за улова на сьомга в Балтийско море 15.08 | 09:23
Учените предупреждават, че някои видове сьомга са на ръба на оцеляването

Европейката комисия (ЕК) представи идеята си за нова регулация на управлението на пасажите от сьомга в Балтийско море. Предложението се базира на данни на учени, според които близо 30 вида дива сьомга в региона се оказва под критичния минимум за оцеляване.
Предишният план за управлението на запасите беше подготвен през 1997 година. Неговият срок изтече през 2010 година и не беше направено удължаване или нов документ, припомнят от Брюксел. По тази причина и от ЕК изготвиха нова многогодишна програма за управление.
Основните предложения в нея са за устойчив улов на вида, така че да бъдат опазени видовете. В основата на плана са съхранението на сьомгата и нейното генетично разнообразие.
Новите мерки ще важат не само за риболовните кораби, но дори и за туристическите лодки, които предлагат улов на сьомга като атракция. Страните от региона ще трябва да изготвят национални планове за опазване на вида по време на сезона, гласят още предложенията на ЕК.
Предложенията на Комисията ще трябва да бъдат обсъдени и одобрени от Съвета на министрите и от Европейския парламент преди да влязат в сила.
Водещи
-
Председател на наше НПО и още трима са задържани за престъпление
Заедно с актьор, гръцки модел и бивш военнослужещ от Френския легион, са вързали и държали...
23.10 | 21:00
-
Решено: Такситата в София с 18,6% по-високи цени от 1 януари
Столичният общински съвет одобри поскъпването
23.10 | 20:45
-
Бюджет'26: Ковид добавката отпада, вдигат вдовишките пенсии от 30% на 35%?
С първия бюджет в евро вероятно ще направят промени в пенсиите и осигурителните прагове
23.10 | 20:30
-
Военен пострада тежко при планирани парашутни скокове
Младши сержантът незабавно е транспортиран с военен хеликоптер в болница
23.10 | 20:15
Най-четени
-
Край на дългогодишната привилегия на Румен Радев да размахва укази над службите за сигурност
Ветото, което не уплаши никого
23.10 | 12:45
-
Спаси София: Ако картелът с боклука е проблем, защо таксиметровият картел не е?
„Ако ни е проблем картелът за боклука, защо не ни е проблем картелът при такситата?“, попита...
23.10 | 11:15
-
Проф. Кантарджиев подчерта, че е важно хората да се подготвят за сезона с няколко прости стъпки; грипът е близо
„До момента бяхме по-надолу в сравнение с миналата година, но сега случаите се увеличават“,...
23.10 | 10:45