ЕК се заема със случая "Каолин" и замърсяването в Меричлери 31.01 | 15:49
Това обявиха от ПК "Екогласност"

Сигналът на ПК "Екогласност" за неспазването на директивите на ЕС при опазването на околната среда в България в случая на "Каолин" и кариера "Великан" е приет в комисията "Околна среда, обществено здраве и безопасност на храните" в Брюксел.
На 24 януари преписката е заведена под номер А 213 – 831 в Европейската комисия и в момента върви процедура. Най-вероятно ще се разпореди проверка на място от страна или на Комисията по околна среда, или на Комисията по петициите.
Това съобщи на пресконференция в БТА Емил Георгиев от ПК "Екогласност". Той обяви още, че същият сигнал е внесен и в канцеларията на главния прокурор Сотир Цацаров.
Според ПК "Екогласност" Министерството на финансите е прикрило недекларирани печалби, неплатени данъци и концесионни такси на "Каолин" в размер на десетки милиони левове, с което са нанесени сериозни щети на държавния бюджет.
Най-важното обаче е, че при производството на "Каолин" се замърсява околната среда. Жителите на Меричлери, където се намира кариерата, са започнали масово да се разболяват от левкемия. Има регистрирани и други случаи на заболявания на кръвта и други форми на ракови заболявания, каза още той.
Според Емил Георгиев като едни от най-драстичните примери за екопрестъпления в България се открояват тези на фирма "Каолин", чийто собственик е олигархът Иво Прокопиев.
На пресконференцията стана ясно още, че "Екогласност" вече ще имат постоянен представител в Брюксел по въпросите за опазването на околната среда.
Водещи
-
Милиони гърци напускат големите градове и се отправят на традиционната си августовска ваканция
Очаква се повечето хора в Гърция да се завърнат в градовете след 15 август - Голяма...
03.08 | 18:00
-
САЩ обвиниха българин за трафик на оръжия, предназначени за наркокартел
Предложил списък със снаряжение на стойност 53 милиона евро
03.08 | 17:17
Най-четени
-
Български пенсионери превзеха гръцките плажове
Те са привлечени от изключително евтини еднодневни екскурзии
03.08 | 13:20
-
Митрофанова: България "безпрецедентно" притиска "Лукойл" да продаде бизнеса си
Тя припомни, че доставките на руски газ за България са прекратени от април 2022 г., когато...
03.08 | 10:40
-
Поскъпването на основни храни, плодове и зеленчуци на борсите продължава
сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ
03.08 | 10:20