Една пета от горската сеч у нас е незаконна 08.05 | 12:23
До 1 г. приходите от дейности в държавните гори ще се увеличат най-малко с 20%, прогнозира зам.-председател на земеделската комисия в парламента Емил Димитров
До една година приходите от дейности в държавните гори ще се увеличат най-малко с 20 процента, прогнозира пред "Хоризонт" заместник-председател на земеделската комисия в парламента Емил Димитров.
Той обяви, че досега с голям процент от изсечената дървесина е имало злоупотреби, но се очаква това да се промени с новия закон за горите.
"С новия закон за горите се цели спирането на кражбите на дървесина. Точно затова е разделена стопанската дейност от контрола. Докато преди този, който сечеше, той се самоконтролираше. Направете сметка, че в България се добиваха седем-осем милиона кубически метра дървесина, значи около милион и половина минимум са изчезвали без документи и не по регламентирания начин".
Според него, новите директори на горските стопанства, част от които според някои информации в медиите, са сътрудници на бившата ДС, са спечелили конкурсите за тези места. По думите му тези директори са цветът на българската горска система и са най-добрите кадри.
Емил Димитров коментира и защо се налага промяна в Закона за лова, свързана с представителните ловни стопанства.
"В момента с промяна в Закона за лова, двете ни представителни ловни стопанства "Воден" и "Искър" преминават от Министерски съвет, както всички останали към Министерство на земеделието. Това беше една недомислица на предишното законодателство, а може би не е толкова недомислица, но така е преценено тези стопанства да бъдат на разпореждане на Министерски съвет. Първо е несвойствена дейност за главния секретар на Министерски съвет, второ - получава се един дискомфорт между отделните институции".
Емил Димитров каза още, че до края на април Държавен фонд "Земеделие" се е разплатил с всички бенефициенти, които са изрядни към хазната.
Според него, не всичко е безупречно във фонда, тъй като има жалби за неполучени суми, но те са за периода 2007-2008 година, когато има припокриване на терени и тези проблеми не могат да бъдат изчистени.
Водещи
-
Вълна от пациенти с „кокаинов нос“: Лекари предупреждават за необратими увреждания
Коригиращи ринопластики за „седловиден нос“ са възможни, но в частни клиники струват до 15 000...
24.11 | 17:45
-
Съпругът на Алена с шокиращи разкрития за смъртта й!
Сутринта на 16 ноември астроложка №1 на България Алена отлетя без време към звездите
24.11 | 17:30
-
Как търговците в другите държави се справиха с връщането на ресто в евро?
Причината за тревогата е така нареченият период на "двойно обращение"
24.11 | 17:15
-
България отново е държавата с най-висок риск от бедност в ЕС през 2024 г.
През 2024 г. за втора поредна година обаче няма нито един район на планиране у нас, който да е...
24.11 | 16:59
Най-четени
-
БАБХ с нов директор
Д-р Милушева притежава две магистърски степени - по ветеринарна медицина и по санитарна...
24.11 | 10:59
-
Още една рокада на върха! Нов шеф на БАИ
Със заповед на министъра на иновациите и растежа досегашният изпълнителен директор на БАИ Мила...
24.11 | 12:15
-
Заплатите в България - рекорди и предупреждения
Разликата в посоката на движение между секторите очертава разнопосочни тенденции. Едни отрасли...
24.11 | 11:15