Екоактивисти искат мобилни екипи да пазят синеморски плажове от вандали 12.06 | 14:19
За година са направени едва две проверки

Граждански активисти от групата за защита на Синеморец и Природен парк Странджа – "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг" предлагат просто и ефективно решение за засилване на контрола за спазването на природозащитното законодателство в крайбрежната част на ПП "Странджа".
В основата е създаването на мобилен екип, който редовно да обхожда застрашените местности, да "лови" и глобява на място нарушителите.
Изготвянето на предложението е продиктувано от многобройните вандалски набези - особено в района на плаж Липите. Плажът е ограден изцяло от ЗМ "Силистар", а забраната за навлизане на МПС често се нарушава. Не са рядкост и нарушенията в ЗМ "Устие на река Велека". Въпреки множеството сигнали установените и санкционирани нарушители се броят на пръстите на едната ръка. В Годишния доклад за състоянието на околната среда за 2021 г. са посочени само 2 съвместни проверки на служители на ДПП Странджа и бургаската дирекция по горите. Две за цяла година - повече от смущаващо е.
Подобряването на контрола може да стане, без да се налага откриване на нови щатни работни места и без да натежава на бюджета. Просто е необходимо да е направи актуализация на длъжностните характеристики на определени служители на институции, които така или иначе имат контролни функции.
Така още от 1 юли може да се сформира обходен екип, който редовно да инспектира крайбрежната част на ПП Странджа, особено в защитените местности "Устие на р. Велека" и "Силистар", местностите Поляните и Бутамята, плаж "Липите" и др. През активния туристически сезон (от 1 юли до 30 септември) този екип от двама души - представители на регионалната екоинспекция в Бургас и на парка Странджа, да извършва теренни обходи. За резултатите от всеки обход ще се съставя съвместен констативен протокол, копия от който да се пращат в РИОСВ-Бургас и ДПП Странджа. При констатирани нарушения на Закона за защитените територии и Закона за биологичното разнообразие следва нарушителите да бъдат санкционирани с акт на място.
Предложението е разгледано и одобрено от всички организации, активни по темата за опазването на Синеморец и Странджа. Сред тях са WWF България, Асоциацията на парковете в България, "Зелени закони", Коалиция "За да остане природа в България"
То е изпратено до министъра на околната среда Борислав Сандов и до директора на Изпълнителната агенция по горите Филип Ковашки. Очакванията са да бъде разгледано в най-кратък срок, пише "Сега".
Водещи
-
Депутат от "Възраждане" сигнализира за нарушения в държавни училища
Според Янчев това поставя под съмнение законността на извършваните разходи:
12.05 | 15:15
-
Министърът на туризма покани артисти от цял свят да създадат плакат, вдъхновен от България
Това написа министърът на туризма Мирослав Боршош в официалния си профил във фейсбук.
12.05 | 14:30
-
Вода извира от ул. “Шипка” в близост до СУ “Св. Климент Охридски”
На място има два пожарни автомобила, които работят по отстраняването на проблема.
12.05 | 13:45
Най-четени
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15
-
Красимир Вълчев: Проблемът с употребата на наркотици се задълбочава
Кампанията на МОН "Просто кажи "Не" е посветена на превенцията срещу зачестилите случаи на...
12.05 | 11:45
-
Парламентарната група на ПП-ДБ внася искане за изслушване в Народното събрание по темата „Боташ“
От ПП-ДБ настояват изслушването да се проведе в първия възможен момент.
12.05 | 12:45