Еколози алармират за новия лифт на Банско 12.08 | 15:49

ДНСК заблуждавала, че всичко е наред с него

От iNews.bg

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" е изненадана от съобщение на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по повод строителството на нов 6-седалков лифт в ски зона Банско, който не е включен в концесията и дори не е собственост на концесионера "Юлен" АД.

Национален парк Пирин е изключителна държавна собственост на всички български граждани. МРРБ твърди, че "направена от Дирекцията за национален строителен контрол [ДНСК]служебна проверка е установила съответствие с плана за управление на парк "Пирин" и действащия териториален устройствен план."

Дали това е така? Странно е, че ДНСК не е установила ясните и скандални разминавания между съществуващия 3-седалков лифт и новия 6-седалков, щом са проверявали документите, свързани с тях:

Според концесията и действащия териториален устройствен план сервитутът на 3-седалковия лифт под връх Тодорка е 1,93 хектара или 19 300 кв.м. Дължината на лифта е 2141 м.

d438cf44-cbc9-6693-37c9-47ba318c0b2bСпоред становището на бившия екоминистър Станислав Анастасов (ДПС) от 2014 г., което разрешава строителството на 6-седалковия лифт и заради което тече проверка на прокуратурата, площта на сервитута на новия лифт е далеч по-голяма - 31 154 кв. м. Дължината на новия лифт е 2178 м.


2337b3d4-c30c-cc9c-5731-b053eb1d6e1d

Никъде в Плана за управление на Национален парк Пирин не пише, че е допустимо строителството в зоната за туризъм. Това установява и Министерство на околната среда и водите (МОСВ) през 2011 г., когато отказва да разреши на "Юлен" АД да построи нов, 6-седалков лифт под връх Тодорка.

Никъде в Плана за управление на Национален парк Пирин и действащия териториален устройствен план не пише, че лифтът под връх Тодорка може да стане 6-седалков. Всичко това показва, че държавна институция като Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) не си е свършила работата.

Причините за това може да са две – некомпетентност или опит да се прикрие нарушение на офшорна фирма и част от националния парк да се прехвърли завинаги на анонимни частни собственици. Коалицията "За да остане природа в България" настоява МРРБ да извърши проверка на дейността на ДНСК с участие на наши представители по случая със строящия се 6-седалков лифт Икрище-Тодорка. Ако се потвърдят посочените от природозащитниците данни, да се сезира прокуратурата и да се предприемат персонални промени в дирекцията.

Коалицията "За да остане природа в България" отново предупреждава, че ако държавата откаже да спре далаверата на ДПС и престъпното заграбване на територии от Национален парк Пирин от офшорна компания, това ще прехвърли политическата отговорност за отказа от спазването на законите в Пирин от правителството на Орешарски върху настоящето правителство на Борисов.

Водещи

Най-четени