Еколози бият тревога: Врабчетата изчезват! 03.06 | 21:52

Земеделските пестициди и изсичането на храстите убиват популацията на полските птичи

От iNews.bg

Със застрашителни темпове намаляват популациите на щиглец, скорец и домашно врабче в България. За последните 11 години са изчезнали съответно 52%, 41% и 31% от трите вида птици. Това показва проучване на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), финансирано от механизма на Европейското икономическо пространство 2009-2014.

Данните в доклада показват тревожни резултати за състоянието на птиците в България. От всички оценени 71 вида - 21% намаляват, а 18% се увеличават.

Най-голям спад обаче се отчита в преброяването на ръждивогушото коприварче, чиято популация е спаднала с 68%. Намалява и селската лястовица, отчита преброяването.

Сред увеличаващите се видове са голямото белогушо коприварче (+226%), голям синигер (49%), южен славей (34%).

Стабилно остава състоянието на популациите от гугутката, кукувицата, свраката, сойката, чинката и др.
От всички групи птици, най-уязвими се оказват птиците в земеделските земи. Тяхното състояние се определя от индикатор, в който са включени 17 вида. Промяната в числените му стойности показват изменението в състоянието на средата.

Индикаторът за състоянието на птиците в земеделските земи показва намалява с 18%, което е допълнителен спад с 5% спрямо предходната оценка през 2015 г. Сред основните заплахи за състоянието на птиците в тези местообитания са премахването на храстите, разораването на затревените площи и употребата на пестициди.

За осъществяването на тази оценка доброволци са обходили пеша близо 4000 км в 188 места (т.нар. пробни площадки) от цялата страна в рамките на над 3240 часа доброволен труд (405 работни дни), посочват от дружеството на птиците.

Водещи

Най-четени