Еколози обжалват изграждането на ски зона на Паничище 05.11 | 13:07

Твърдят, че се прави опит ски центърът да се изгради в нарушение на Закона за биологичното разнообразие

От Диана Цветкова

Коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България" ще обжалва подробния устройствен план на Паничище.

От коалицията са против ски проекта "Супер Паничище" в Национален парк Рила, като твърдят, че се прави опит ски центърът "Паничище-Езерата-връх Кабул" да бъде изграден постепенно, "на парче", подобно на ски зоната Банско.

Досега екозащитниците са изпратили шест становища срещу подробния устройствен план на Паничище до Регионалната инспекция по околна среда, свързани с нарушения на Закона за биологичното разнообразие с опазването на няколко защитени вида птици и животни. Община Сапарева баня е взела отношение само по малка част от изтъкнатите от тях нарушения.

Сегашният устройствен план на Паничище всъщност е част от върнатия през 2005-2006 г. от Министерството на околната среда проект за общ устройствен план на ски центъра "Паничище-Езерата-връх Кабул". Проектът бе върнат, защото навлиза сериозно в Националния парк Рила.

Проектът планира изграждане на допълнителни 5000 легла в село Паничище, които ще могат да се продават само ако в района на Седемте рилски езера се построи новият ски курорт. Така, след като подробният устройствен план на село Паничище бъде одобрен, община Сапарева баня ще започне да настоява - по вече известния пример на община Разлог в Пирин – да се допусне строителството на ски зоната "Паничище-Езерата-връх Кабул", смятат еколозите.

Те изтъкват, че се прави подробен устройствен план, още преди да има одобрен общ такъв, а планът попада в орнитологично важното място "Рила", което е предложено за влизане в екологичната мрежа Натура 2000. Планът попада и в проект за защитената зона "Рила буфер", за която Европейската комисия реши през октомври, че трябва да бъде включена в Натура 2000.

От "За да остане природа в България" твърдят, че управата в Сепарева баня изобщо не е разгледала и алтернативи, като например развитието на екотуризма, използването на минералните води или изграждане на леглова база в град Сапарева баня, а не в планината в Паничище.

Водещи

Най-четени