Еколози са обезпокоени от казуса с турския ТЕЦ до границата 26.11 | 14:45

Проектът трябва да бъде подложен на процедура за стратегическа екологична оценка

От Ралица Стоянова

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" е обезпокоена от неяснотите около строителството на голяма топлоелектрическа или атомна централа на турска територия, близо до българската граница и Природен парк Странджа. Това се заявява в съобщение на природозащитниците до медиите.

През последните седмици турски и български природозащитници проведоха серия протести заедно с хората от района, където се планира евентуалното строителство.

В същото време коалицията "За да остане природа в България" очаква и българското правителство да заяви официалната си позиция за строителството на ТЕЦ и АЕЦ в Инеада, Турция.

Природозащитниците припомнят, че Турция е кандидат за членство в Европейския съюз, което изисква да спазва принципите и правилата на ЕС. До този момент страната не е подписала и ратифицирала Конвенцията за оценката на въздействието върху околната среда в трансграничен контекст, известна още като Конвенцията от Еспо, както това вече са направили ЕС и всички страни членки на съюза.

Природозащитниците предлагат на българското правителство да постави въпроса за подписване на Конвенцията от Еспо пред турското правителство. След това самите проекти за електроцентрали в Инеада следва да бъдат подложени на процедура за стратегическа екологична оценка в трансграничен контекст заради близостта с България и със защитена територия от световно значение, каквато е Природен парк Странджа.

Неподписването на Конвенцията от Еспо и изграждането на АЕЦ край границите със страни членки на ЕС, без да е чуто тяхното мнение, може да се окаже пречка пред членството на Турция в Европейския съюз - подобни примери има немалко в историята на ЕС, припомнят природозащитниците.

 

 

Водещи