Екоминистърът оттегли заповед за изключване на имоти от парк „Витоша“ 16.01 | 14:16
Димов назначи и повторна проверка за изясняване на случая, минал и през съда

Министърът на околната среда и водите Нено Димов оттегли заповед, с която от границите на Природен парк "Витоша" се изключват два имота с обща площ 10,39 дка. Имотите са изключени от границите на природния парк в изпълнение на две съдебни решения на Върховния административен съд от 2016 и 2017 г. С решенията на съда е отменен отказът на министъра на околната среда и водите да изключи тези имоти от територията на парка.
Основание за оттеглянето на заповедта е постъпила жалба до Върховния административен съд от сдружение "Коалиция Природа България". В нея са изложени доводи, че въпреки решенията на ВАС, компетентният орган е трябвало да извърши нарочна проверка дали описаните имоти имат характеристиките на защитени територии. С оглед максималната защита на обществения интерес и на Природен парк "Витоша", министърът реши да назначи повторна проверка за изясняване на случая.
Процедурата, в която са предложени за изключване двата имота от Природен парк "Витоша" е започнала през 2003 г. На 27. 07. 2016 г. тричленен състав на ВАС отменя решение на министъра на околната среда и водите от 2013 г, с което се отказва намаляване на площта на Природен парк "Витоша" с двата поземлени имота. На 4. 04. 2017 г. петчленен състав на ВАС потвърждава решението на тричленния. В изпълнение на тези решения, на 24. 11. 2017 г. министърът на околната среда и водите е издал заповед, с която територията на Природен парк "Витоша" е намалена с площта на двата имота. С оглед максималната защита на обществения интерес и защитените територии на Природен парк "Витоша", тази заповед се оттегля до приключване на проверката.
Водещи
-
Какво да да очаква всяка зодия от пълнолуние в Овен на 7 октомври?
Жътварска луна във вторник: Най-яркото за годината
05.10 | 16:40
-
Демонстрация в подкрепа на палестинския народ в София
Стотици хора се включиха в шествие
05.10 | 16:20
-
Германия се подготвя за пълномащабна война с Русия
Министърът на отбраната Писториус дори посочи очакваната година за избухването на военните...
05.10 | 16:00
-
До Седемте езера ще се стига само пеша
Започва профилактика на седалковия лифт до циркуса, която ще продължи месец
05.10 | 15:30
Най-четени
-
И днес разчистват "Елените" след потопа
В засегнатите от наводнението общини Царево и Несебър остава в сила обявеното бедствено...
05.10 | 11:20
-
Пуснаха нов участък от АМ "Хемус" за превозни средства до 12 тона
Участъкът е с дължина 10 км
05.10 | 10:20
-
Инцидент със загинал и осем пострадали прекрати рали "Планинско изкачване Аладжа манастир“ край Варна
След като е изпуснал завой, състезателен автомобил е минал през мантинелата и се е врязал в...
05.10 | 12:59
-
Критично ниско e нивото на р. Дунав край Лом
Какви ще са последствията и задава ли се водна криза?
05.10 | 11:40