Експертите потвърдиха: Има дюни на къмпинг "Юг" 27.04 | 12:52

Строежът е спрян. Ще бъде изпратена препоръка към кмета на община Царево за премахването на бетона

От iNews.bg

Това, което беше видимо с просто око, вече е официално потвърдено: има дюни на къмпинг "Юг" край Царево, е заключението на експертната комисия, която беше назначена със заповед на министрите на регионалното и развитие и околната среда.

Установено е наличие на дюни на къмпинг "Юг" край Царево, съобщи пред журналисти в Бургас министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Тя уточни, че те са от вида сиви дюни. При извършените проверки от работната група сформирана  е подготвен доклад със съответните заключения по случая.

"Днес ще бъдат оповестени резултатите от проверката на двете министерства. Установено е наличие на сиви дюни в района, където е стартирало строителството. Строежът е спрян. Ще бъде изпратена препоръка към кмета на община Царево за премахването на бетона", каза Василева.

Проверката на къмпинг "Юг" започна след като еколози информираха, че върху пясъка е излят бетон за строителството на бунгала. От тогава до днес редица специалисти и хора, които очевидно не притежават необходимата ексепртиза, но имат интерес към усвояването на малкото останали незастроени терени по черноморието, се упражняваха в риторика по темата. Според едните, главно представители на природозащитни организации и на научните среди, в конкретния случай наличието на дюни е безспорно и строежът трябва да се забрани. Според други, които представляват инвеститорите и собствениците на малкото незастроени терени по Черноморието, това не било дюни, като се аргументираха главно с това, че наличието на защитени територии не е отразено в кадастралните карти.

В специализираните карти от 2012 година за къмпинг "Юг" няма наличие на дюни там, където беше започнато строителство, каза министър Василева. Тя посочи, че заключенията на работната група са, че е необходимо актуализиране на кадастралните картите.

"В сряда ще се проведе обсъждане в Парламента, което е инициирано от двете комисии на регионалното развитие и околната среда. По време на тези обсъждания се надявам, че ще има съществен дебат относно изискванията на Закона и прецизиране на текстовете, както и въпросa със собствеността", каза Василева.

Екоминистърът допълни, че другият казес - този с незаконното строителство в с. Синеморец, е доста комплициран, започнал е още през 2004 година. "Компетентните органи са сезирани по случая, нека те да се произнесат за наличието на нарушения", посочи Василева. Министърът припомни, че там строителството е спряно. От министерството извършват проверки относно работата на регионалната екоинспекция. "Нашата цел е подобряване на ефективността на структурите на министерството", категорична бе тя.

Най-четени