Задава ли се нова ледена епоха? 21.04 | 15:15
Въпросът предизвиква много спорове, но за съжаление сигурен и еднозначен отговор не може да се даде
Дали идва нов ледников период е въпрос, който интересува много хора и предизвиква много спорове, но за съжаление сигурен и еднозначен отговор не може да се даде.
Според някои твърдения ние живеем в поредния ледников период, но в умерената му част. Ледниците в наши дни покриват приблизително 16 млн. кв.км. от повърхността на земята, но нашите много далечни потомци ще бъдат обречени на такъв леден период.
Науката казва, че колебанията в климата се дължат на астрономически и земни фактори. Чрез различни изследвания учените стигат до констатацията, че приблизително 90 хил. години ледниците много бавно напредват и завладяват земята, след което ще следва бърз разрив и студът ще се отдръпва 15 хил. години. Тези ледени цикли са се повтаряли систематично над милион години. Процесите заледяване и разледяване обаче са свързани с количествата въглероден диоксид в атмосферата и именно човешката намеса в тези процеси застрашава ускоряването на времето, в което земята ще навлезе в поредния ледников период за тази ледена епоха.
Теориите за ледников период са много и различни, но по-голямата част от тях достигат до 100 хил. години през които цикълът се повтаря. Повишението на температурите през това хилядолетие много малко колебание, в сравнение с факта, че климатичните промени водят планетата към следващата епоха на продължителен студ.
Може да се каже, че ледниковите периоди са почти нормално състояние за земята и са десет пъти по-дълги от междуледниковите периоди. През изминалите 40 млн. години земята много често е притискана в захапката на ледовете.
Най-лошият извод на учените е, че тръгването към леден период може да бъде бързо и дори ненадейно. Може да се получи следствие на промени в земната орбита, падане на голям метеорит или активиране на силна вулканична дейност.
Преди 18 хил. години арктическа ледена шапка е покривала Канада, северната част на САЩ и западната част на евроазиатския континент. Покривката на Южния полюс тогава е била еднаква с тази на Северния полюс. Преди 10 хил. години ледниците временно се оттеглят. Това само може да ни убеди в цикличността на събитията и факта, че колкото повече се отдалечаваме от природата, толкова повече спомагаме за разрушителните процеси, които се задействат, пише sanovnik.bg.
Водещи
-
КРС: Няма да бъде отнет лицензът на мобилните оператори
Вчера Мария Филипова, председател на КЗП, поиска най-тежката мярка за тях заради вдигането на...
21.01 | 21:00
-
Мецола пред Росен Желязков: България е много близо до присъединяването към еврозоната
Премиерът: До месец ще сме готови с проектобюджет и управленска програма
21.01 | 20:45
-
66 са жертвите, а 51 - ранените, при пожар в хотел в турски ски курорт
Някои от жертвите са загинали, след като скочили през прозорци на горящата сграда, съобщава "
21.01 | 20:30
-
Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
Става въпрос за правилата за безопасност на движението, уточни министърът на транспорта
21.01 | 20:15
Най-четени
-
Йотова очаква кабинетът "Желязков" да приключи с кризата
Вицепрезидентът подчерта, че нейната теза винаги е била за силен политически кабинет, а не...
21.01 | 14:45
-
Защо жените изневеряват? Ново проучване разкрива сложните им мотиви
Жените в проучването като цяло оценявали партньорите си като физически по-привлекателни, но...
21.01 | 11:15