Закриват 41 депа за отпадъци до октомври. Ще ни спести ли това солените евроглоби? 20.07 | 13:30
Заради забавеното затваряне на старите сметища страната ни бе дадена на съд, при продължаващо неизпълнение ни чакат финансови санкции
До октомври тази година ще бъдат закрити още 41 общински депа за отпадъци, които не отговарят на изискванията на европейското законодателство, съобщи пресцентърът на Министерство на околната среда и водите /МОСВ/. От ведомството подчертават, че това стана възможно с въвеждането в експлоатация на новоизградени депа в регионите Велико Търново, Левски, Панагюрище, Луковит, Перник, Плевен, Варна, Стара Загора и Костенец.
Така правителството ще покаже, че изпълнява поетите ангажименти за управление на отпадъците и ще предотврати евентуални по-нататъшни негативни последици за България, допълват от екологичното ведомство.
До 16 юли 2009 г. страната ни трябваше да прекрати експлоатацията на старите общински депа, неотговарящи на изискванията на европейското законодателство.
Заради забавеното затваряне на старите сметища Европейската комисия заведе дело срещу България в Съда на ЕС и той осъди страната ни. От екоминистерството отбелязват, че това първо съдебно решение не предвижда финансови санкции. То признава, че страната не е изпълнила свои ангажименти и я задължава да предприеме необходимите мерки, за да се съобрази с решението на съда.
В случай, че държавата членка не отстрани нарушението на правото на ЕС, Съдът отново по инициатива на ЕК, може да осъди държавата -членка и да й наложи финансова санкция.
Към момента българските институции полагат всички възможни усилия, за да се предотврати завеждане на второ дело и за да се изградят всички регионални системи. Финансови санкции ще бъдат наложени в случай, че огромните ни усилия за наваксване на забавянето се окажат неуспешни, подчертават от МОСВ.
От ведомството обясняват, че основната причина за забавянето е спряното финансиране по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013" през ноември 2013 г., което е оппречило на изграждането на новите депа.
Като последица Министерство на финансите преустанови отпускането на лимити на ОПОС и за период от близо 5 месеца плащанията към бенефициентите на програмата бяха замразени (от 15 март до 8 август 2014 г.). "Спирането на плащанията от ОПОС към бенефициентите на програмата съвпадна с активния строителен сезон, което наруши сериозно финансовия поток при възстановяване на заявените средства, генерирани в резултат на изпълнение на строителните дейности по проектите, финансирани по ОПОС. ЕК възстанови плащанията по ОПОС 2007-2013 на 19 ноември 2014 г.", обясняват от ведомството.
В резултат на възстановените плащания и на всички усилия, които се полагат за ускоряване на изпълнението, само от началото на годината досега бяха въведени в експлоатация 5 регионални системи в Бургас, Малко Търново, Видин, Габрово и Добрич, с което се преустановява експлоатация на 25 общински депа.
От МОСВ не уточняват колко още депа предстои да закрие страната ни. И достатъчно ли е частичното изпълнение на задължениятао на страната ни по привеждане на управлението на отпадъците в съответствие с европейските стандарти, за да спасим финансовите санкции, които се полагат при продължаващо неизпълнение. А колщо големи са санкциите показва примерът с Италия.
Съдът на ЕС постанови решение, с което осъжда Италия да заплати еднократна сума от 20 млн. евро и периодична имуществена санкция от 120 000 евро, платима ежедневно, поради нарушение на Директивата относно депонирането на отпадъци. Първоначалното решение срещу Италия е постановено от Съда на ЕС през 2010 г., но поради продължаващото му неизпълнение, страната беше осъдена да заплати финансови санкции.
Най-четени
-
5 обекта са затворени след проверки на БАБХ по курортите
Агенцията провежда засилени проверки преди празниците
22.12 | 10:00
-
Бум на разбити автомобили във Варна
От МВР обаче отчитат спад на този тип престъпления
22.12 | 10:20