Застрояват нарочно защитената местност Камчийски пясъци? 30.08 | 15:37
Инвеститор щял да бъде голяма австрийска банка
Природозащитниците от "За да остане природа в България" алармираха, че австрийска банка отново била на финалната права да застрои "нарочно" закритата защитена местност Камчийски пясъци.
Случаят включвал съдебно заличаване на защитената от 1980 г. територия, замени на гори и представянето на дюни за пасища.
Забраната за строителство в защитената местност Камчийски пясъци изтичала утре (31 август), като защитата ѝ била нарочно закрита след съдебно дело през 2006 г. по инициатива на дъщерна фирма на голяма австрийска банка, свързана с известен български адвокат, твърдят от коалицията от "За да остане природа в България".
Забраната за строителство беше издадена от министъра на околната среда и водите Нона Караджова през 2011 г., за да се предотврати застрояването на камчийските дюни и лонгозни гори до издаването на заповед за обявяването на територията за защитена зона за опазване на природните местообитания от европейската екологична мрежа Натура 2000. Защитена местност Камчийски пясъци представлява буферна зона на резерват "Камчия" на брега на Черно море.
Природозащитниците са внесли своите предложения за режими към заповедта за защитената зона, с които да се гарантира, че дюните и лонгозните гори няма да бъдат застроени. Екоактивистите настояват министърът на околната среда и водите да отстои обществения интерес и да приеме мерки, с които да бъде запазена дивата природа на Камчийски пясъци и за следващите поколения.
От коалицията "За да остане природа в България" посочват няколко похвата, предприети, за да се застрои защитена местност:
- Заличаване на защитения статут на Камчийски пясъци чрез съдебни дела през 2006 г.;
- Прекатегоризирането на дюните в пасища с цел промяна на публичната държавна собственост в частна държавна;
- Приватизиране на дюните и лонгозните гори чрез порочните заменки, осъществено по времето на тройната коалиция.
В края на своя мандат предишното правителство разреши промяната на предназначението и застрояването на 3000 дка от бившата защитена местност за изграждането на хотелски комплекси. Тъй като разрешителните са издадени без оценка за въздействието върху Натура 2000, случаят "Камчийски пясъци" доведе до една от десетте наказателни процедури на Европейската комисия към България, коментират от "За да остане природа в България".
С идването на власт на новото правителство реалната опасност от унищожаването на Камчийски пясъци останала, тъй като налагането на забрана за промяна на предназначението на всички заменени гори със Закона за горите от 2011 г. не засягала камчийските гори и дюни, чието предназначение вече беше променено.
Природозащитниците очакват настоящето правителство да спази предизборните си обещания и да спаси Камчийски пясъци, като отмени незаконните заменки и проектите за застрояване в района, прокарани при предишното правителство, и като приеме заповед за новата защитена зона за опазване на природните местообитания в Натура 2000, която да не допуска нови заплахи за природата там.
Водещи
-
Боряна Калейн е „Спортист на София“ за 2024 година
Сребърната медалистка от Париж оглави всички анкетни листи
02.01 | 18:00
-
Във вейпа, пушен от паднало от блок в Плевен дете, e имало наркотично вещество
Това заяви окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов
02.01 | 17:20
-
ЕРМ Запад: Няма срок за подаване на заявление от клиенти заради прекъснат ток по празниците
Не е вярно твърдението, че срокът за жалбите до компанията заради прекъсване на електричество...
02.01 | 17:00
Най-четени
-
Политолог: Има знаци, че не Бойко Борисов ще вземе първия мандат
ПП няма да останат в опозиция, а Сценарият с радикален нов спасител го играем през 15 години,...
02.01 | 11:00
-
Според личната година: Какво носи на всекиго 2025-а?
Година е орисана от войнствената деветка
02.01 | 11:40
-
Какъв стандарт на живот ще имаме тази година
Васил Велев, Георги Вулджев и Добромир Иванов обсъдиха икономическите тенденции
02.01 | 14:00