Защитата на кожата - едно от заниманията на антарктиците ни 14.03 | 21:04

Българската експедиция се завърна успешно от Антарктида преди броени дни

От Ивелина Георгиева

Преди броени дни българскита експедиция се завърна успешно от ледения континент Антарктида, където е работила по общо 7 научни проекта. Учените представиха в по-големи детайли изследването на проф. Николай Цанков от болница "Токуда" за предпазването на човешката кожа в екстремни климатични условия.

Кожата е първата преграда на нашето тяло от агресията на околната среда, коментира проф. Николай Цанков. По думите му положението в Антарктида е коренно различно от средата, в която ние живеем. Там няма вируси, няма замърсяване на атмосферата, няма излишни шумове, но пък има вятър със скорост от 50 до 80 км/ч, влажността на въздуха е много висока, а температурата е ниска. Всичките тези фактори действат върху кожата и това води до дехидратацията ѝ и загубата на еластичност, посочи професорът. 

При екстремни условия кожата се нуждае от подхранване, омекотяване, защита и интензивна хидратация, като на първо място е фотопротекцията, препоръча още той. 

За да избегнат проблеми с кожата, всички от експедицията са използвали специален крем, който съдържа пчелен восък, парафин, бадемово масло и розова вода. С този крем българските учени интензивно са подхранвали и хидратирали кожата на ръцете си. Това е било от особена необходимост за тях, тъй като при голяма част от проучванията не са могли да работят с ръкавици.

Кожата на лицето си антарктиците са защитавали с крем, който е с фактор 50+.

Проф. Николай Цанков един път дневно е измервал влажността и състоянието на кожата на нашите учени. 

Антарктиците са взели и проби от лишеи, мъхове и тюлени от континента, като се очаква скоро да излязат изследванията от тях, както и да бъдат направени няколко филма за пребиваването им там. 

Водещи

Най-четени