Зелената ръжда предпазва водите от радиоактивно замърсяване 18.03 | 17:39
Или как вещество, което години наред е смятано за сериозен проблем, може да се окаже полезно

Част от радиоактивните отпадъци, които се разпадат в бунищата се нуждаят от милиони години, за да се стабилизират. Така например елементът нептуний (отпадъчен продукт от урановите реактори) може да представлява сериозен риск за здравето, ако попадне в подпочвените води дори пет милиона години след изхвърлянето му.
Изследователи от университета в Копенхаген демонстрираха, че опасните отпадъци могат да бъдат успешно уловени и задържани от специфичен тип зелена ръжда, която се появява естествено в бедни на кислород води, информира nanotechwire.com.
В своя статия датският геохимик Бо Кристиянсен обяснява как "зелената ръжда" може да капсулира и запази нептуния. Откритият от него метод може да промени радикално начина на съхранение на радиоактивните отпадъци.
"Нашите проучвания показват, че и най-сигурните капсулираните капсули за радиоактивни отпадъци могат да бъдат направени още по-сигурни ако се бъдат погребани на място, където се формира зелената ръжда" обяснява Кристиянсен.
От години зелената ръжда бива възприемана като проблем заради способността ѝ да отслабва бетонните конструкции. През последните години обаче датските учени от различни специалности се опитали да разберат евентуалните ползи на ръждата. Получените резултатите надминали всички очаквания.
Зелената ръжда е тип глина позната още като анионна глина. Тъй като тя съдържа желязо, което все още не изцяло окислено, в нея съществува дефицит на електрони. Поради тази причина зелената ръжда може да реагира доста активно с други замърсители, сред които и въпросният нептуний.
В повечето случаи радиоактивните отпадъци се поставят в облицовани с мед железни контейнери. Подобна защита е подходяща само до момента, в който контейнерите са заобиколени с вода.
Евентуален бъдещ ледников период обаче би намалил нивата на световния океан. Ако медта бъде оставена на сухо, тя ще започне да се разпада, а когато тя изчезне, желязото ще ръждяса и така радиоактивните отпадъци да получат достъп до подпочвените води. За да се осигури задържането на опасните вещества, около контейнерите може да бъде поставен слой зелена ръжда, който да спре процеса на изтичане, надяват се учените.
Водещи
-
Последно сбогом: Стотици хиляди изпратиха папа Франциск в последния му път
Светият отец почина на 88-годишна възраст на 21 април
26.04 | 18:00
-
Желязков след края на траурната церемония: Папа Франциск беше изключителен човек
„В сърцата и в умовете на хората той ще остане с благия си нрав и с делото си”, заяви...
26.04 | 17:20
-
Синът на шефка в ЦРУ бе убит в Украйна, сражавайки се за руската армия
21-годишният американец е бил демилитаризиран, докато се сражава за силите на Русия
26.04 | 17:00
-
Ваня Григорова: Отстраняването на инж. Стоян Братоев няма общо със здравословното му състояние
Вчера той беше отстранен като шеф на „Метрополитен“ и понижен до редови член на борда на...
26.04 | 16:40
Най-четени
-
Розов шоколад е новият хит в Мрежата
Сладкото изкушение Angel Hair (ангелска коса) измества дубайския шоколад
26.04 | 12:39
-
Таролог, предсказал смъртта на Трактора, каза името на следващия папа
Гадателят Даниел Делчев-Дидо педрече редица събития съвсем точно
26.04 | 17:40