Знаем твърде малко за живите организми на Земята 24.08 | 13:20
86% от земните видове и 91% от морските все още предстои да бъдат открити и описани
Около 6,5 млн. вида организми живеят на сушата, докато 2,2 млн. вида живеят във вода, съобщава metro.co.uk.
Интересното обаче е, че 86% от всички земни видове и 91% от морските все още предстои да бъдат открити, описани и категоризирани.
Учените достигнали до тези цифри, след като използвали нов метод за по-точно изчисляване на броя на видовете на Земята. Според по-стари изчисления организмите на планетата са между 3 и 100 милиона.
Най-новите калкулации сочат, че 7,77 млн. от видовете на Земята са животни, 298 000 са растения, 611 000 са гъби, 36 400 са едноклетъчни организми, а 27 500 са общо кафявите водорасли, водните плесени и диатомеите.
До момента официално са отбелязани само 1,2 млн. земни и 250 000 водни вида организми.
"Много видове може да изчезнат, дори преди да разберем за тяхното съществуване, за тяхната уникална природа и функция в екосистемите, за потенциалния им принос за подобряването на благосъстоянието на човека", коментира ръководителя на изследването д-р Камило Мора.
Учените твърдят, че все повече осъзнават колко е важно пълното разбиране на екологичните и еволюционните процеси. Според тях ние трябва да се борим да поддържаме биологичното разнообразие и богатство, на което сме наследници.
Водещи
-
Биляна Дудова ще се изправи срещу рускинята Амина Танделова в битка за сребърния медал
Българската националка и състезателка на СКБ „Юнак – Локомотив“ – Русе записа две победи от...
07.02 | 17:40
-
„БСП – Обединена левица“ подкрепя бойкота на супермаркетите
На 13 февруари в магазините не трябва да има купувачи, за да покажем, че няма да търпим повече...
07.02 | 17:20
-
Кабинетът "Желязков" замрази военното споразумение с Украйна
Това стана ясно по време на блицконтрола в Народното събрание днес
07.02 | 16:45
Най-четени
-
Росен Желязков: Важно е да увеличим приходите и да осветлим сивата икономика
Данните за последното тримесечие ще определят бюджетната рамка
07.02 | 12:45
-
МВР започва масирани проверки по пътищата
Министерството на вътрешните работи започва масирани полицейски операции по цялата...
07.02 | 10:30
-
Проф. Ангелов за вейповете: Битката ще е голяма, но няма да отстъпим и крачка назад
По думите му контролът ще се осъществява от подчинените на МВР органи.
07.02 | 12:30