Знаете ли защо глобалното затопляне е толкова опасно? 28.08 | 21:47
Вижте едни от най-честите причини за смъртта на хората
Преди 20 години учените говореха за страшното бъдеще, което ни очаква, ако не намалим растежа на глобалното затопляне. Но вече може би е късно за това. Според много учени бъдещето вече е тук.
Катаклизмите, от които се притесняваха природозащитниците, вече са тук и правят света ни много по-опасен, отколкото е бил през миналия век. Според много експерти от 1970 година до сега Земята е станала 5 пъти по-опасно място за живеене. И една от причините за това времето и природата да ни се сърдят е изгарянето на въглеродните емисии и покачването на температурите, пише в доклад на World Meteorological Organisation.
През първото десетилетие на ХХI век са станали около 3500 големи природни бедствия по света – урагани, наводнения и топлинни вълни. За сравнение през 70-те на ХХ век те са били само около 750. И на какво, мислите, се дължи това?
Експертите ни предупреждават, че това покачване на температурите се дължи на глобалното затопляне, което вече не е само мит. Но някои бедствия, причинени от човешките действия, винаги са по-опасни от други и отнемат много човешки животи.
Например едни от най-опасните катаклизми, които са причинени от затоплянето на планетата Земя, са наводненията. В периода 2000–2010 година 80% от всички настъпили бедствия са потопи. Заради покачването на нивото на моретата и океаните. Това от своя страна предизвиква екстремни бури и урагани.
Друг много опасен феномен, възникнал заради покачването на въглеродните емисии, са топлинните вълни. През миналия век дори не са съществували подобни явления. В Русия през 2010 година повече от 55 000 души са загинали от топлинни удари.
Друг голям убиец, родил се от промените в температурите на планетата, са сушите. Те отнемат живота на един и половина милиона души в Африка годишно. Смъртта на тези хора е причинена предимно от недохранване, което е породено от липсата на реколта заради малкото дъждове.
Всичко това има и друга гледна точка, която засяга напредналите страни. Едно природно бедствие сега струва на една държавна икономика цели 5,5 пъти повече, отколкото през 1970 година. Цената на едно голямо природно бедствие е нараствала на около 864 милиона долара през последното десетилетие и продължава да расте непрекъснато, информира английският вестник The Guardian.
Водещи
-
Новият кабинет: гърмян заек до дялан камък
15.01 | 21:00
-
Астролог: Борисов трябва да се оттегли и да подготви свои заместници (ВИДЕО)
Според топ астролога Антоанета Георгиева лидерите, които са зодия Близнаци, след юни месец...
15.01 | 20:45
-
На второ четене: Депутатите приеха временния закон за бюджета
Не бяха допуснати за обсъждане и гласуване в пленарната зала редица предложения
15.01 | 20:30
-
Израел и „Хамас” се договориха за край на войната в Газа
Огънят в палестинския анклав се прекратява, ще се разменят и заложници
15.01 | 20:15
Най-четени
-
Държавният глава връчва първия проучвателен мандат месец след проведените консултации с парламентарните групи
Атанас Зафиров - номиниран за вицепремиер
15.01 | 08:30
-
Кирил Петков обяви, че цялата коалиция ПП-ДБ ще бъдат опозиция на евентуалния бъдещ кабинет
"Да видим какво ще направят с гласуването за Сарафов и дали ще го оставят временно изпълняващ...
15.01 | 09:59
-
Промените в Закона за съдебната власт влизат на второ четене в пленарната зала според проектопрограмата за седмицата на Народното събрание
Предвиден е и редовният парламентарен контрол.
15.01 | 08:52