Знаково дело в САЩ за борбата с климатичните промени 20.04 | 13:10

Дело на щатски власти срещу енергийни компании стигна до последната съдебна инстанция на САЩ

От Ивайло Ачев

Очертаващото се като най-знаково съдебно дело, свързано със замърсяването на околната среда и климатичните промени, достигна до Върховния съд на САЩ вчера (19.04.11), пише Good.is.

Делото "Кънектикът срещу American Electric Power Company” отразява борбата на шест американски щата срещу пет големи електроразпределителни дружества. Случаят датира от 2004 година, когато шест щата, начело с Кънектикът, решават да съдят петте най-големи електроразпределителни дружества в САЩ American Electric Power, Southern Company, Cinergy (която на по-късен етап се слива с Duke Energy), Xcel Energy и Tennessee Valley Authority. Мотивът на щатските власти е, че петте компании са виновни за 10% от емитираните от САЩ вредни емисии газове и по този начин вредят както на околната среда, така и на американските граждани, а и могат да бъдат винени за климатичните промени, преживявани от планетата.

От своя страна петте компании определят обвинението като неоснователно, тъй като климатичните промени са политически въпрос и настояват делото да бъде прекратено. Адвокатите им посочват не без основание, че обвинение "промяна на климата" няма как да се отнася само до пет компании и не може само те да бъдат задължавани да намалят отделяните вредни емисии, което би ги поставило в неблагоприятна икономическа ситуация спрямо конкурентите им. През 2005 година Окръжният съд в Ню Йорк отсъжда в полза на ответниците, но след четири години Апелативният съд на щата Ню Йорк отсъжда в полза на ищците. Така случаят стига до последната възможна инстанция – Върховният съд.

"Кънектикът срещу American Electric Power Company” не е първото подобно дело, което Върховният съд в САЩ е принуден да разглежда. През 2007 година съдът постановява, че Агенцията за защита на околната среда (EPA) може да регулира отделяните от даден субект вредни емисии, ако прецени, че те застрашават "здравето на обществото" съгласно Закона за чистия въздух. Тази власт на EPA обаче не се харесва на някои кръгове в Конгреса, които постепенно я отслабват. А тепърва Агенцията трябва да изготви нови, по презумпция по-строги стандарти, за отделянето на вредни емисии в САЩ. Очаква се това да стане едва през 2012 година.

Реално делото "Кънектикът срещу American Electric Power Company” е може би последната надежда отделянето на вредни емисии да не зависи изцяло от управляващата в конкретния момент администрация. Ако съдът отсъди в полза на ищците, то ще има прецедент, позволяващ и в бъдеще големи компании да бъдат задължавани да намаляват емитираните вредни емисии, независимо от възможните промени в Закона за чистия въздух или правомощията на EPA. Първите сигнали обаче сочат, че най-вероятно съдът няма да подкрепи Кънектикът. Аргументът – съдия Рут Бадър Гинсбърг обяснява така: "След като имаме изпълнителна агенция, която съблюдава отделяните вредни емисии, не можем да искаме от всеки федерален съдия да определя в бъдеще дали дадена компания се явява толкова голям замърсител, че пречи на обществото. За какво тогава съществува EPA?"

Водещи