И лалетата разцъфнаха 04.03 | 14:05
Кичестите сортове красят парка на Ботаническата градина в Балчик
В Университетската ботаническа градина в Балчик първите стръкове в Парада на лалетата разцъфтяха. Причина за ранния цъфтеж е необичайно топлата зима, съобщават от парка.
Сред най-ранните предвестници на пролетта е червеното лале от сорта "Торонто", клас "Грейги", който е най-близо до дивите лалета, уточни инспекторът по озеленяването Петя Георгиева. С багри в жълто краси парка кичесто лале от сорта "Монте Карло", напъпило е и цвете от сорта "Монсела".
Тази пролет в Ботаническата градина се очаква да цъфнат над 60 000 стръка лалета от 128 сорта, уточни Петя Георгиева. По думите й вероятно от втората половина на март цветните фигури с най-голяма колекционерска стойност ще радват посетителите в "Божествената градина" и в "Разсадника".
Сред най-новите сортове в колекцията е "Рококо", чиято чашка трябва да разцъфти в черно, червено и зелено. "Дебютанти" в парка са и двуцветните лалета "Принцеса Ирен" - оранжево с виолетови щрихи и "Естела Режнвелд" - червено с бяло, посочиха специалистите. Пролетта в Университетската ботаническа градина идва и с уханието на 80 000 стръка виоли от 30 сорта. Заедно с първите теменужки вече цъфнаха и парички и минзухари, има и напъпили нарциси, съобщи БТА.
Водещи
-
Климатологът Симеон Матев: Опасността от мълнии на Балканите е изключително голяма
Лятото идва с периоди на екстремни горещини, прекъсвани от внезапни и интензивни захлаждания,...
06.06 | 14:30
-
Костадинов: Партии работят в симбиоза за опазване на интереси на украинска групировка на Черноморието
По думите му досега България е трябвало да екстрадира украинската посланичка заради намесата ѝ...
06.06 | 14:00
-
DARA с откровена изповед пред Би Би Си
В предаването "Нюзбийт" българската певица разказа, че е обмисляла да се оттегли, за да запази...
06.06 | 13:40
-
Ваня Стефанова: Прокуратурата не трябва да бъде нито бухалка, нито чадър
Първата жена и.ф. главен прокурор обеща да се бори за връщането на доверието в институцията
06.06 | 13:40
Най-четени
-
Владислав Горанов: Наследството на ГЕРБ от последните 11 месеца се свежда до Шенген и Еврозоната
Голямото харчене не изключва корупцията, но "голямото харчене за пенсии и заплати няма как да...
06.06 | 10:20
-
Пак слънце до обяд, а после дъждове с гръмотевични бури
На места са възможни и градушки
06.06 | 09:15
-
Джигитите от тежката катастрофа с автобус в София са арестувани
Според разследващи двамата шофьори са си организирали незаконна „автогонка“ и са управлявали...
06.06 | 09:00