Играем си на богове и ще си платим за това 26.11 | 20:11
Човекът страшно много иска да прилича на Създателя, да скрива слънцето, да сътвори дъжд

Играем ли си на богове? Въпросът поставя Daily Mail пред специалист по климата от Университета в Бристол.
И наистина! Играе ли си човечеството с божественото, като се опитва да влияе на природните закони чрез т.нар. геоинженерство?
Възможно ли е глобалното затопляне да бъде забавено или дори спряно чрез подобен подход?
Д-р Уотсън смята, че намесата на човека в планетарния ред не е уместна и е дори притеснителна.
Геоинженерството има за основна цел противодействието на климатичните промени и последиците от тях. Привържениците му използват различни методи, за да повлияят на природата. Известно е например предложението да се "инжектира" вода в атмосферата, за да се намали слънчевата светлина. Водещият изследовател обаче предупреждава, че това не е безопасно и дори споделя, че е "ужасèн" от това, което технологиите могат да причинят на Земята.
Великобритания изразходва десетки милиони евро за финансирането на подобни футуристични проекти. Но д-р Матю Уотсън е на мнение, че търсените резултати са все още далеч от реалните. Нещо повече – влиянието върху планетата може да бъде пагубно – възможно е да променят количествата на валежите, да причинят засушаване и дори да навредят на озоновия слой на атмосферата.
Всички тези опасения карат специалиста да смята, че може би сме се провалили като планетарни настойници.
"Това е повратен момент за отношенията ни със Земята и с природата. Това коренно променя начина, по който седем милиарда души ще си взаимодействат със света, и аз не съм сигурен, че системата ще бъде контролируема по начина, по който искам", споделя д-р Уотсън.
В този смисъл той се опасява, че ще дойде време, в което човечеството няма да има друг избор, освен да започне да влияе на природата и да променя климата чрез технологиите.
Водещи
-
София е най-опасният град за децата в Европа
София е на дъното и при обезопасяването на велоалеите, отбелязва международно проучване
25.05 | 18:00
-
Светлана Гущерова иска триъгълно лице
Тя буквално не излизала от клиниките за естетика, твърди клюката
25.05 | 17:40
-
Сбогуваме се с Кирил Ивков в четвъртък
„Синята” легенда си отиде от този свят на 78-годишна възраст
25.05 | 17:20
-
Всеки ден четирима българи умират от хепатит заради ненавременно лечение
Д-р Аспарух Илиев коментира стряскащите данни за тази болест, както и за другите опасности,...
25.05 | 17:00
Най-четени
-
Нинова: Пеевски е ключовата фигура, Борисов е притиснат и ще приключи като Доган
"Непокорна България" е за референдум за еврото, подчерта тя
25.05 | 12:40
-
Медицинските сестри излизат на ефективен протест по подобие на софийските шофьори
От Синдиката на българските медицински специалисти искат заплатите им да са 150% от средната...
25.05 | 16:00
-
Кокаин е открит в починалия абитуриент в Слънчев бряг
19-годишният младеж издъхна в линейка на път за болница
25.05 | 15:30