Искра Михайлова: Няма да допуснем незаконно застрояване на Странджа 02.02 | 14:22
170 млн. евро по-малко загуби за околната среда, отчете министърът

"Успяхме да намалим потенциалните загуби по Оперативна програма "Околна среда" от 200 млн. евро на 27 млн. евро за половин година и няма да допуснем неправомерно застрояване на природен парк "Странджа”, заяви министърът на околната среда и водите Искра Михайлова в БНТ.
Тя припомни, че 70% от територията на община Царево е част от природния парк. Според Михайлова, за да не възникват такива противоречия е нужен баланс между защитата на природата и интереса на общината да търси потенциал за развитие на туризма.
Необходимо е да се следват общи устройствени планове ако общините искат да реализират гонените от тях постижения, посочи министърът. По думите й за съжаление обезлюдяването на Странджа продължава, а някои населени места не регистрират никакъв растеж, което е доста притеснително.
Тя се похвали и изрази надежда, че "Странджа" ще бъде първият случай, в който българите като модерно общество ще спазят нормите на европейското законодателство.
Министърът засегна и друг наболял обществено значим проблем, по повод наказателната процедура срещу България за съществуването на депа за отпадъци, които не отговарят на европейските изисквания.
Министерството на околната среда и водите работи усилено за тяхното затваряне, но поради липса на средства все още 113 от тях са действащи. Ангажиментът, поет от страната ни, е към 2015 г. да бъдат изградени 24 нови депа, за момента са само 2, припомни Михайлова.
По думите й, санкциите по процедурата са много строги. При доказано нарушение само първоначалната вноска е около няколко стотин милиона евро.
Тя обаче изрази възхищението от работата по Оперативна програма "Околна среда", където загуби за над 200 млн. евро са сведени до 27 млн. евро в края на годината.
Средствата са усвоени за възстановяване на депа, сключване на нови договори, реализиране на проектите за софийското метро и трамваи и спасяването на проекта за столичния завод за отпадъците.
2014 г. е ключова и за новостите около такса смет. От следващата година тя трябва да се изчислява не на база данъчната оценка на сградата, а върху количеството изхвърлян боклук. "Щом 90% от държавите са намерили такава формула, ще я намерим и ние”, коментира екоминистърът.
По думите й, това е и един от начините да променим мисленето си по отношение на оползотворяването на отпадъците, отбелязва БНТ.
Водещи
-
18 години затвор за убиеца на психолога Иван Владимиров-Нав
Изстрелът е произведен с дясната ръка, а пистолетът е бил на сантиметри от главата
07.05 | 20:40
-
Всяка пета медсестра е в пенсионна възраст
Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър
07.05 | 20:20
-
Вижте какво решава правителството утре
Министерският съвет ще проведе заседание от 10 ч.
07.05 | 20:00
Най-четени
-
Сачева за пенсионната система: Нашата цел не е да правим революции, а подобрения
Пътната карта за пенсионната система трябва да има надпартиен консенсус и трябва да бъде...
07.05 | 19:00
-
След кратко примирие преди Великден: Битката за БОК продължава с пълна сила
Весела Лечева с 4 искания към Стефка Костадинова
07.05 | 16:45
-
Нефтопродукти с неустановен състав и произход пак изплуваха по плажове в Поморие
Кметът на Поморие отказва да коментира, бил зает
07.05 | 14:30