Кабинетът прие Програма за устойчиво управление на земите и борба с опустиняването 23.09 | 15:23
Целта е баланс между земеделското производство и опазването на околната среда

Правителството одобри Национална програма за действие за устойчиво управление на земите и борба с опустиняването в България, която е актуализирана за програмния период 2014-2020 г. Това съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет след днешното му редовно заседание.
Документът е разработен в рамките на съвместен проект на Министерството на околната (МОСВ) среда и водите, Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и Програмата на ООН за развитие.
Националната програма за действие е инструментът, чрез който България изпълнява поетите ангажименти към Конвенцията на ООН за борба с опустиняването, ратифицирана от страната ни през 2001 г. Основава се на анализа на състоянието на земните ресурси, причините за тяхната деградация и на социално-икономическите особености в развитието на страната.
Изпълнението на одобрените мерки ще подобри екологичното почвено законодателство и ще помогне за преодоляването на конфликтите в политиката за управление на земите.
В мотивите към проекта се програмата се посочва, че устойчивото управление на земите цели използването на бавно възобновяеимите земни ресурси – почви, води, растения и животни - за производство на суровини или продукти и обезпечаване с услуги за задоволяване на постоянно променящите се и нарастващи човешки нужди, чрез осигуряване на дългосрочния продуктивен потенциал на тези ресурси и поддържането на техните продуктивни, физиологични, екологични и културни функции.
Мерките, посочени в програмата, целят постигане на баланс между земеделско производство и опазване на околната среда, като компонент на общата цел за устойчиво развитие. Чрез документа се прави опит да се разрешат конфликтите между производството и опазването на околната среда и да се договори консенсус между исканията на местно, регионално, национално и международно ниво.
Основният въпрос е не как да се запази природата в нейното първично състояние, а как съвместно да се поддържат функциите на земните ресурси в полза на обществото по един устойчив начин.
Устойчивото управление на земите се гради на "петте стълба на устойчивостта”: продуктивност (да поддържа или увеличава услугите); сигурност (да намалява нивото на производителния риск); защита (да опазва естествените ресурси и ограничи тяхната деградация); икономическа приложимост и социална приемливост.
Двата основни аспекта на постигнатите резултати от прилагане на програмата пък са ограничаване на глобалната деградация на земите и смекчаване на бедността.
Водещи
-
Живия Нострадамус: Разкол очаква църквата след смъртта на папата
Ще паднат и строго пазените тайни на Втикана, пророкува Атос Саломе
23.04 | 18:12
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09
-
Сакскобургготски: Паркът "Врана" загива, вече не е гора, а джунгла
Това пишат от секретариата на Царското семейство
23.04 | 18:03
Най-четени
-
Второ земетресение на Балканите е регистрирано през днешния ден
Трусът е с магнитуд 5.0 по скалата на Рихтер.
23.04 | 15:15
-
Явор Божанков вече е част от "Демократи за силна България"
Това стана ясно от публикация във фейсбук на ДСБ в Бургас, в която се обявява приемна на...
23.04 | 14:30
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09