Като няма риба, яжте... медузи 15.07 | 16:15
Мешестите превземат моретата. Учените съветват да се учим да ги обичаме
Биолози от цял свят, правителствени експерти и представители на туристическата индустрия бият тревога: в моретата има все повече медузи и все по-малко риба. Специалистите смятат, че причините за тази дълготрайна тенденция са свързани с глобалните промени на климата и човешката дейност.
Външното министерство на Великобритания вече е предупредило официално гражданите на страната, че на плажовете по цялото Средиземноморие количеството на медузите тази година е надвишило обичайните показатели, съобщава ВВС.
В доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН се твърди, че подобна тенденция се наблюдава по цял свят. Учените смятат, че ако тенденцията се запази, медузите ще станат доминиращ тип в Световния океан.
За причините, довели до увеличаването на броя на медузите, се говори в резултатите на изследвания, публикувани от участниците в проекта JellyRisk, в който влизат морски биолози от Гърция, Италия, Великобритания и други страни. Проектът е стартирал през 2009 г. и в неговите рамки изследователите са си поставили за цел да съберат данни за числеността на медузите в Световния океан.
Според специалистите масовото размножаване на мешестите е предизвикано от няколко фактора. Първият от тях се обяснява с глобалните климатични изменения. Повишението на температурата на Световния океан се отразява благоприятно на увеличаването на числеността и скоростта на нарастването на медузите.
Масовото строителство на изкуствени рифове, защитаващи плажовете от бурното вълнение, също увеличава площта на годните за размножаване и хранене на медузите територии. Риболовът също допринася за това, тъй като медузите имат все по-малко конкуренти в борбата за хранителни ресурси.
Учените смятат, че тенденцията за увеличаването на числеността на медузите е дългосрочна и е невъзможно тя да бъде спряна. Специалистите съветват плажовете да се защитават с противомедузни мрежи, а хранителната промишленост да вземе пример от китайците, които от хилядолетия употребяват тези същества за храна.
"Трябва да се научим да обичаме медузите", казва Стефано Пирано, италиански биолог, участващ в програмата JellyRisk.
Медузите са една от двете фази на жизнения цикъл на мешестите, многоклетъчни животни, които 98% се състоят от вода. Втората фаза са полипите. Много медузи имат жилещи клетки, с които впръскват в тялото на жертвата отрова. След контакт с медузи ежегодно умират около сто души, което е десет пъти повече, отколкото загиват от нападения на акули.
Водещи
-
Пети ден продължават проблемите с тока в десетки населени места ОБЗОР
Най-тежка продължава да е обстановката в община Ловеч
29.12 | 18:00
-
Спасиха бедстващо семейство до Трявна, блокирано от снеговете без ток и храна
Двете жени и мъжът с тях са от Гурково и дса ошли в семейната им къща на селото преди...
29.12 | 17:40
-
Бърдаров: Демографските данни показват, че през 2023 г. имахме голям механичен прираст
Ако и тази година се запази тенденцията, значи сме достигнали точката на пречупване -...
29.12 | 17:20
Най-четени
-
Детското шампанско може да повлияе негативно на децата и тийнейджърите
За това говори клиничният психолог Марианна Абравитова.
29.12 | 09:40
-
Рязка промяна във времето
Атмосферното налягане ще бъде по-високо от средното за месеца и през деня няма да претърпи...
29.12 | 09:03
-
Помните ли Кървавата Валя? Осъдената за три брутални убийства излиза от затвора
Тя е жената с най-дълъг стаж зад решетките у нас
29.12 | 11:20
-
На 1 януари 2025 г. България влизат изцяло в Шенген. Какви промени ще има по границите ни?
През последните дни на ГКПП "Кулата" тече усилен ремонт – пътят към Гърция се разширява с още...
29.12 | 11:40