Климатолози: 2023 г. може да е най-горещата година в историята 22.04 | 16:20
Най-горещата година в света досега беше 2016 г.

Светът може да отчете нов среден температурен рекорд през 2023 г. или 2024 г. заради изменението на климата и очакваното завръщане на метеорологичния феномен Ел Ниньо, съобщава "Ройтерс".
Според климатолозите след три години на климатичната фаза Ла Ниня в Тихия океан, която обикновено понижава леко температурите в световен мащаб, по-късно тази година светът ще преживее завръщане към Ел Ниньо - по-топлия аналог.
По време на Ел Ниньо ветровете, духащи на запад по екватора, се забавят и топлата вода се изтласква на изток, вследствие на което температурата на повърхността на океана се покачва.
"Ел Ниньо обикновено се свързва с рекордни температури в световен мащаб. Все още не е известно дали това ще се случи през 2023 г. или 2024 г., но според мен е много вероятно", заяви Карло Буонтемпо, директор на Програмата "Коперник" на ЕС в областта на изменението на климата.
По негови думи климатичните модели предполагат връщане към условията на Ел Ниньо в края на бореалното лято и възможността за развитие на силен Ел Ниньо към края на годината.
Най-горещата година в света досега беше 2016 г., като тя съвпадна със силната фаза на Ел Ниньо. Изменението на климата обаче е подхранвало екстремни температури дори в години без това явление.
Последните осем години бяха най-горещите в света и са показателни за по-дългосрочната тенденция на затопляне, предизвикана от емисиите на парникови газове.
Фридерике Ото, старши преподавател в Изследователския институт "Грантъм" по въпросите на изменението на климата и околната среда към Лондонското училище по икономика, заяви, че температурите, подхранвани от Ел Ниньо, могат да влошат въздействието на изменението на климата, което страните вече изпитват, и да доведат до тежки горещи вълни, суша и горски пожари.
"Ако Ел Ниньо се развие, има голям шанс 2023 г. да бъде дори по-гореща от 2016 г., като се има предвид, че светът продължава да се затопля, а хората продължават да горят изкопаеми горива", отбеляза той.
Учените "Коперник" публикуваха наскоро доклад, в който се оценяват климатичните екстремни явления, които светът преживя през 2022 г. - петата най-гореща година в историята.
През миналата година Европа преживя най-горещото лято в историята си, а предизвиканите от изменението на климата екстремни дъждове причиниха катастрофални наводнения в Пакистан. През февруари пък равнището на морския лед в Антарктика спадна до рекордно ниско ниво.
Средната глобална температура в света понастоящем е с 1,2 градуса по-висока, отколкото в прединдустриално време, пише news.bg.
Въпреки че повечето от големите източници на емисии в света обещаха да намалят нетните си емисии до нула, глобалните емисии на въглероден диоксид през миналата година продължиха да нарастват.
Водещи
-
Заради напускането на ДПС - ДПС: Управляващите партии с обща позиция
България се нуждае от редовно правителство, категорични са от ГЕРБ-СДС, БСП - ОЛ и ИТН
15.04 | 21:00
-
Подписаха договора за проучвания за добив на нефт и газ в Черно море
На церемонията присъства и премиерът Росен Желязков
15.04 | 20:45
-
Тръмп съкращава с 50% бюджета на Държавния департамент
Ще бъдат закрити програми и посолства по целия свят
15.04 | 20:30
Най-четени
-
Недоволство в Перник заради концесия за добив на въглища
Срещу разработването на находището се обяви и кметът Станислав Владимиров
15.04 | 16:45
-
Футболният лукс в Европа: Къде живеят звездите? 3
15.04 | 08:30
-
Някои видове мухъл са безопасни, като тези, използвани в производството на сирене
Но битовата плесен върху хляб или други продукти не се отнася за тях.
15.04 | 11:45