Къща-акумулатор показват на Пловдивския панаир 12.09 | 13:55
Сградата има самостоятелно енергийно захранване, осигурено от соларни панели

Къща, която сама си произвежда нужната енергия, ще бъде сред най-големите експонати на предстоящия Есенен панаир в Пловдив, съобщават от пресцентъра на изложението.
Посетителите ще могат да я видят в реалните й размери – обща площ от 130 кв. м., на два етажа.
"Това е наша разработка, сградата има самостоятелно енергийно захранване, осигурено от соларни панели по фасадата и покрива", заявиха производителите от ямболската фирма "МКМ продукт".
Къщата-акумулатор, която превръща слънчевата енергия в ток, е една от новостите на Международния технически панаир. Той ще се проведе от 26 септември до 1 октомври под мотото "Нов живот. Нови технологии", а акцент ще бъде зелената енергия.
Според директива на Евросъюза от 2020 г. всяка новострояща се сграда трябва да е с нулево енергийно потребление, а старите здания - да станат "по-пестеливи" чрез инсталиране на съоръжения за използване на възобновяеми енергийни източници и монтиране на интелигентни уреди. Затова интересът към този сектор от бизнеса е изключително голям. Постиженията на български и чуждестранни компании ще бъдат демонстрирани на предстоящото изложение на инвестиционни стоки, което е най-голямото в Югоизточна Европа.
Сред новостите са котлите на биомаса и рециклирани отпадъци, които предлага пловдивската фирма "Пинк плюс". Те изгарят остатъци от плодове след производството на сок и вино, слама, дървесина и отпадъци от домакинствата, за да отопляват обществени сгради. Използват се и в оранжерии, като по този начин се получава затворен цикъл, обясниха от фирмата. На панаира тя ще представи и линия за производство на пелети, която е новост за българския пазар. При нея от дървесни и растителни отпадъци се получава екологично гориво – дървени и сламени пелети.
Как алтернативното отопление може да влезе в домакинствата и как те ще бъдат подпомагани, за да го прилагат, ще бъде разяснено в Деня на зелената енергия на 28 септември.
Изложители ще презентират домашни печки на екогорива, камини и котли на пелети, а експертите ще обсъждат възможностите за прочистване на въздуха в градовете чрез използване на "зелено" отопление и транспорт. Форумът се организира от Международен панаир Пловдив, Енергийна агенция-Пловдив, Асоциацията на българските енергийни агенции и Министерството на околната среда и водите. Зам.-министърът на екологията Евдокия Манева ще се включи с доклад "Предизвикателства на замърсяването с фини прахови частици пред българските градове", своя опит и програми ще опишат общините София, Пловдив и Бургас.
Медали ще получат победителите във ВЕИ Шампионска лига в разделите "Биомаса" и "Слънчева енергия".
"Това е поощрителна награда за компании, които работят в сферата на възобновяемите енергийни източници. Все повече предприемачи се ориентират към този тип производство. То става безспорен хит, ако съдим по запитванията и интереса към конференцията "Зелено отопление и транспорт за чист въздух в градовете"", заяви Иван Соколов, главен директор на Международен панаир Пловдив.
В новата ековълна се включват и изложителите от "Автомобилен салон Пловдив". "Балкан стар мотърс" ще покаже първия масов електромобил "Mitsubishi-i-MiEV”. Сред експонатите на "Ратола корпорейшън" е изцяло новият компактен кросоувър "SsangYong Korando" с ниски емисии на въглероден двуокис, съответстващи на еконормите Euro V и Евро VI.
Водещи
-
Еилиь Милчева: Вървим към предсрочни избори през есента
"Петков не би подал оставка, ако няма корупционен скандал с кадри на ПП", смята тя
25.06 | 21:00
-
Жегата препълни спешните отделения
Лекари алармират за ръст на припаднали и дехидратирани пациенти
25.06 | 20:45
-
Политолог за оставката на Кирил Петков: Заблуждаващ и некоректен ход!
Румяна Коларова обясни, че от гледна точка на политологичната наука корупционните механизми не...
25.06 | 20:30
-
Галин Дурев: Този парламент не удовлетворява исканията на българските граждани
Според депутата от КП „БСП-Обединена левица“ скандалите, случили се днес в „Продължаваме...
25.06 | 20:15
Най-четени
-
Кирил Петков подава оставка като съпредседател на ПП и депутат
Това обяви лично той (ВИДЕО)
25.06 | 14:06
-
Сергей Станишев: След 18 години в ЕС много българи вече са видели и меда, и жилото
Той коментира още, че страховете винаги са мощен инструмент за въздействие и за печелене също...
25.06 | 10:45
-
АПИ троши над 18 милиона лева за камери, които дублират тол системата 4
Умишлено несертифициране
25.06 | 10:14
-
Иран напуска Международната агенция за атомна енергия
Той обяви, че „Агенцията за атомна енергия на Иран ще преустанови сътрудничеството си с МААЕ,...
25.06 | 12:45