Ледниците в швейцарските Алпи изчезват 07.09 | 16:59
През последните 25 години ледникът Щубахер Зонблик е загубил около 45 милиона кубически метра лед, което представлява половината от неговата маса и площ
Нови измервания на ледниците в Залцбург, проведени от изследователи и хидролози, показват тревожна тенденция за бързо топене на тези величествени ледени маси. Един от най-засегнатите ледници е Щубахер Зонбликес, разположен в алпийския район на същото име, който ежегодно се подлага на рутинни проверки. Резултатите от последните замервания потвърждават, че ледниците отново са загубили значителна част от своята маса и размер, информира сайтът на Австрийската радиотелевизионна компания (ОРФ).
Бернхард Загел, изследовател на ледниците към университета в Залцбург, обяснява, че при осем до девет часа слънчево греене ледникът губи около десет сантиметра от височината си всеки ден. За да се възстанови тази загуба, ще са необходими около десет метра пресен сняг, който постепенно да се превърне в лед. Това прави перспективата за ледниците все по-мрачна, като въпросът вече не е дали ще изчезнат, а колко бързо ще се случи това.
Въпреки обилните снеговалежи в планината Тауерн през пролетта и началото на лятото, те не успяват да компенсират загубите, които продължават с ускоряващи се темпове. Загел подчертава, че примерът с ледника Щубахер Зонбликес е показателен за общата тенденция на топене на ледниците в региона.
Сравненията с предходни десетилетия са стряскащи. Преди 30 години леденото езеро на Щубахер Зонблик, което е част от масива Хое Тауерн, се намирало в начална фаза на формиране. Днес ледникът се е оттеглил с цели 600 метра, а местата, където някога е имало дебел слой лед, сега са оголени скали.
Бившият изследовател на ледниците, Хайнц Слупецки, сподели още през 1994 година, че връзката между топенето на ледниците и парниковия ефект става все по-очевидна. Според неговите наблюдения е трудно да се отрече, че глобалното затопляне, причинено от човека, е основната причина за тази тревожна тенденция.
Райнхард Щойрер, преподавател по климатична политика, също предупреждава, че промени са неизбежни. "В продължение на десетилетия сме изградили модел на живот, зависещ от големи количества изкопаема енергия, но науката показва, че този път вече не е устойчив", казва Щойрер.
През последните 25 години ледникът Щубахер Зонблик е загубил около 45 милиона кубически метра лед, което представлява половината от неговата маса и площ. Изследователите прогнозират, че след едно десетилетие този ледник ще изчезне напълно, ако сегашните тенденции продължат.
Водещи
-
Киселова : Не бива да се допускат елементарни провокации между България и РСМ
Председателката на НС присъства на отбелязването на 80-тата годишнина от "Кървавата Коледа"
11.01 | 18:00
-
Какво още ни чака: Живия Нострадамус предсказа пожарите в САЩ
Сред предсказанията на бразилският екстрасенс Атос Саломе за тази година са невиждано досега...
11.01 | 17:40
-
Столичанин е загинал при катастрофа на АМ "Струма"
Заради катастрофата временно трафикът е бил пренасочван в изпреварващата лента
11.01 | 17:20
-
След новите санкции към Русия: Цените на петрола се покачиха с над 3%
Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли 79 долара
11.01 | 17:00
Най-четени
-
Проф. Иво Петров: Между 10 000 и 11 000 българи годишно умират от сърдечен арест
Оказването на първа помощ повишава риска за оживяване с 60-70%, обясни той
11.01 | 14:00
-
Помощи за тока на бизнеса - за сметка на ВЕИ-тата
Бизнесът: Полагат ни се помощи, независимо колко печелим
11.01 | 12:00