Лято '23: По-топло от миналогодишното, но без екстремни жеги 28.05 | 15:20
Най-подходящо за море ще е между 20 юли и 15 август

Лято 2023 ще е по-топло, но няма да има екстремни жеги, а най-подходящо за море ще е между 20 юли и 15 август.
Въпреки усещането ни, че пролетта вече не е истинска пролет, лятото е сезонът, който в съвремието се е променил най-много в България, отчитат климатолозите.
Температурите са се повишили между 1 и 2 градуса за последните 30 г. и това е по-осезаемо в Северна България.
На този фон е много по-вероятно да се очаква по-топло от нормалното лято. "Залозите” за сезонни температури около нормата са под 20%.
Средните температури обаче не изключват да има периоди с хладно и дъждовно време, което няма как да се предскаже повече от 10 дни предварително. Най-сигурно за море от климатична гледна точка е между 20 юли и 15 август. Тогава е най-вероятно времето да е слънчево и безвалежно по нашето Черноморие, а температурата на водата през периода често достига 25-28 градуса. Това каза за "24 часа” климатологът от Софийския университет д-р Симеон Матев.
След по-студения от нормата април и май за по-голямата част от страната е със средни температури под обичайните. Трендтът продължава през юни - първата му половина също ще ни предложи по-нестабилно време с температури около и малко по-ниски от нормалните.
Повече слънчеви часове ще има преди обед, а следобед ще се развива облачност с условия за краткотрайни валежи и гръмотевици. Обичайно в планинските райони преваляванията са по-чести, по-продължителни и с по-големи количества, а по-малка е вероятността за валеж в районите, отдалечени от планини.
Очаква се преминаване на студени атмосферни фронтове около 5-6 юни - смущение, което носи валежи на повече места и по-интензивни. Тогава са възможни локални поройни извалявания и градушки.
Друг период с условия за по-масови и по-интензивни валежи е около 10 юни и в средата на месеца. Това са и дните, в които ще бъде по-хладно, докато в останалите дневните температури ще достигат 23-28 градуса, при повече слънчеви часове - на места и до 30-32 градуса, пише "24 часа".
Водещи
-
Слави: Истината е, че България вече е равноправен член на Европейския съюз
Една държава не върви напред със страх, а върви напред със разум и с гордо вдигната глава,...
04.06 | 20:46
-
Хампарцумян: На 1.01.26 си измиваме очите, изкъпваме се хубаво, вече ще сме с по-високо самочувствие
Ние сме едно много малко парченце от еврозоната, заяви финансистът
04.06 | 20:30
-
Кирил Петков: Асен Василев наложили финансова политика, довела ни до еврото
Днес дойде информация, че строежът на магистралната отсечка Русе-Бяла, ще бъде взет от фирма...
04.06 | 20:15
Най-четени
-
Желязков: Ще дадем всички гаранции, че няма да има недобросъвестни търговски практики
И съобщи мерките, които правителството предприема.
04.06 | 11:30
-
ЕК: България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
Това се казва в огласения днес конвергентен доклад от Еврокомисията за България
04.06 | 14:12
-
Асен Василев: Изпълнихме мечтата си да бъдем равни на другите европейски народи
Смятаме, че това правителство е вредно за България, коментира той предстащия вот на недоверие,...
04.06 | 15:30
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов с коментар преди излизането на конвергентния доклад
Той коментира и протеста срещу еврото, който блокира центъра на София.
04.06 | 10:59