МС одобри прехвърляне на екологичните оценки към РИОСВ 09.11 | 16:00
Досега процедурата по ОВОС се даваше от екоминистерството
Министерският съвет одобри законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда, с който се прави децентрализация на процеса на вземане на решения по разрешителни и съгласувателни режими, съобщава Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Три са основните реформи, които предлага законопроектът, са свързани с оптимизацията на държавната администрация:
- прехвърляне на процедурата по Оценка за въздействие на околната среда (ОВОС) към съответните регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ). Досега процедурата по ОВОС се гледаше от МОСВ. За екоминистерството остават единствено процедури, засягащи територията на повече от една регионална инспекция, защитени територии и такива с трансграничен контекст.
- отменя се съществуващият досега разрешителен режим във връзка с аварии с химични вещества за предприятията, създаващи нисък риск за човешкото здраве и околната среда. По този начин българското законодателство се хармонизира напълно с европейското, което изисква подобен режим само за предприятията, които създават висок риск за човешкото здраве. Останалите остават на уведомителен режим, като подлежат на контрол по общите разпоредби на закона.
- оптимизира се броят на съгласувателните и контролните органи по разрешителни във връзка с аварии с химични вещества, като в контрола няма да участват Министерство на здравеопазването, Държавната агенция по метрология и технически надзор и областните управители, а съгласувателни и контролни правомощия получава Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда”.
Освен тези три реформи, новият законопроект транспонира в българското законодателство изискванията на европейската Директива за емисиите от промишлеността (комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването) и Директивата относно съхранението на въглероден диоксид в геоложки формации.
- разширява се обхватът на дейностите, за които е необходимо издаване на комплексно разрешително (КР). Въвеждат се 25 нови дейности, с което общият им брой става 66. Това са дейности по управление на отпадъците, производство на химични вещества чрез биологична обработка, междинни фармацевтични продукти, експлозиви, суровини за производство на хранителни продукти за консумация от хора и животни, производство на плоскости от дървесни частици и влакна;
- въвежда се прилагането на заключенията за най-добри налични техники, одобрени с решения на Европейската комисия, като се определят обстоятелствата, при които тези решения могат да не се прилагат;
- въвежда се изискване при окончателно закриване на дейността операторът да извърши всички необходими дейности, за да възстанови почвата на площадката до нивото преди започване на работа на инсталацията;
- на задължителна ОВОС ще подлежат всички места за съхраняване на въглероден диоксид в геоложки формации, големи тръбопроводи за пренос на въглероден диоксид към местата за съхранение, както и големи инсталации за улавяне на въглероден диоксид. Всички останали тръбопроводи за пренос и инсталации за улавяне на въглероден диоксид са предмет на преценка на необходимостта от извършване на ОВОС.
Водещи
-
Откриха огнище на шарка по животни в Сливенско
Над 100 овце и кози подлежат на евтаназия
28.11 | 18:15
-
Небесни спектакли: Студена луна и метеорни дъждове
В края на годината ще станем свидетели и на още от шоуто на небето
28.11 | 18:00
-
Акция "Зима": Проверяват колите в палатка на пътя
28.11 | 17:45