Масова сеч започва в горите на Южна България 20.07 | 11:53
Всичко обаче е законно, причината е в болести по дърветата

Министерството на земеделието, храните и горите възнамерява да разшири санитарната сеч заради растяща болест по дърветата в различни райони на страната. Това се разбира от писмения отговор на ресорния министър Румен Порожанов до депутати от опозицията, предаде БГНЕС.
Според народните представители в областите Смолян, Кърджали, Пазарджик, Бургас са налице значителни щети от корояди и последвали заболявания по горските масиви. Министърът на земеделието Румен Порожанов посочва, че в страната са регистрирани повреди върху 280 000 декара иглолистни гори, в това число от корояди в размер на 113 000 декара. Превантивните мерки срещу тези вредители са ограничени, скъпи и с неясен резултат, смятат от министерството.
От ведомството потвърждават, че се забелязва разширяване на засегнатите от корояди и фитопатогенни гъби гористи местности. Заради това вече са разпоредени постоянен мониторинг, както и ускоряване процеса на възлагане на санитарни и принудителни сечи. Повечето от постановените срокове за изпълнение на тези и други мерки са 30 юли и 30 септември 2017 г.
Румен Порожанов посочва още, че при констатиране на над 60% съхнене горска територия, ще се пристъпва към 100% санитарна сеч. Същото се отнася и до сериозно засегнатите иглолистни гори в съседство. До края на месеца трябва да се прокарат и технологични пътища за ускоряване на санитарната и принудителна сеч. Отговорник за изпълнението на мерките са държавните горски предприятия.
Водещи
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
-
Ивайло Мирчев: Влизането ни еврозоната не означава, че сме преборили корупцията
Никой политик не бива да си приписва заслугата за този исторически успех, смята той
08.07 | 19:45
-
САЩ ще подновят доставките на оръжие за Украйна
Президентът Доналд Тръмп подчерта, че то ще бъде главно отбранително
08.07 | 19:30
-
ЕК оповести годишния доклад за върховенството на закона в страните членки на съюза
За поредна година се констатира, че броят на присъдите за корупция по високите етажи у нас е...
08.07 | 19:15
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44