На Витоша има място за всички, гласи стратегията на "Витоша ски" 30.07 | 17:47

Модернизация на съоръжения, лятна зона с велоалеи и трасета за джогинг, са част от проекта за модернизация на ски зона „Алеко“

От Ивелина Георгиева

На Витоша има място за всички. Това заглавие носи проектът за модернизация на ски зона "Алеко", разработен от "Витоша ски" АД.

От компанията апелират към държавата да им бъде дадена възможност да направят една малка и модерна ски зона на "Алеко". В нея се предвижда да бъдат подменени съоръженията с нови и модерни, да се обезопасят пистите, да се направят съоръжения за изкуствен сняг и др.

"Искаме Витоша да стане съвременно място за спорт и отдих, спазвайки всички изисквания за екосъобразност и за пълна защита на природата", обясни Радослав Пеев от ръководството на дружеството.

Той посочи, че според плана, лифтовете на Витоша ще бъдат подменени с нови, а броят им ще се запази без да бъде увеличаван. "Те в момента са девет и ще бъдат заменени с девет", заяви Радослав Пеев.

Нямаме намерение да строим каквато и да е леглова база, а необходимата за проекта сеч е четири пъти по-малка от санитарната за една година на Витоша, при това извършена еднократно и при предвидено компенсаторно залесяване, поясняват още от компанията.

Пеев припомни, че съоръженията на Витоша са строени през 1953 година и имат спешна нужда от модернизация. И допълва - лифтовете ще запазят същия си брой, зоната няма да бъде бетонирана, но просто съоръженията ще бъдат обновени.

Всички нови лифтове ще се движат по трасета на сега съществуващите, допълни Пеев.

Проектът на "Витоша ски" предвижда още залесявания в следващите 40 години на унищожените от пожари и болести горски територии на Витоша.

Проектът за зона "Алеко" ще заеме 0,68% от 27 360-те хектара площ, на които е разположен природен парк "Витоша". Подмяната на стълбовете на лифтовете ще се извършва по природощадящ начин -  чрез хеликоптери.

Зоната е с площ от 153 хектара, което е доста по-малко от отредената площ за туризъм, спорт и ски, която е 218 хектара в плана за управление на Витоша, обясняват още от дружеството.

За любителите на зимните спортове ще бъдат обособени четири туристически ски зони, а за посетителите през лятото и привържениците на други спортове ще бъде създадена нова лятна зона с велосипедни алеи, трасета за джогинг и пешеходен туризъм.

Приоритет на проекта е запазване и поддържане на всички съществуващи пътеки за пешеходни разходки през всички сезони, посочват от дружеството.

За децата ще има специална лятна зона с атракции, а през зимата те ще бъдат отделени в специална зона, за да бъдат избегнати инцидентите от смесване на скиори с различни умения.

От "Витоша ски" подчертаха, че са готови да реализират проекта, когато отпадне частта в Закона за горите, която ограничава правата на инвеститорите за срок от 20 години. От компанията искат правото им на строеж да бъде безсрочно.

Реконструкциите на съоръженията могат да започнат, когато правно бъде решен този казус, заяви Петър Петров, юрист на "Витоша ски".

Инвестицията е за над 70 милиона евро - само един кабинков лифт струва около 10 милиона евро, заяви той.

"Някой ни е прикачил етикета, че сме концесионери. Искаме ясно и точно да заявим, че ние не сме концесионери на нищо. На Витоша няма концесия. "Витоша ски" е собственик на лифтовете и влековете, които се намират на територията на цялата страна", обясни Петър Петров, докато изясняваше въпроса какво е и какво не е "Витоша ски".

Това, че компанията е собственик на съоръженията, не означава, че има права върху ски пистите. "Напротив! Към момента ски писти на Витоша няма, затова дружеството не може да извършва, каквато и да била дейност на тези писти", обясняват още от дружеството..

Ако обаче държавата като собственик ги определи като ски писти и ги категоризира, от "Витоша ски" са готови да се явят на търг и да ги поддържат.

Водещи

Най-четени