Най-древната вкаменелост не е на жив организъм 19.05 | 11:13

При нея отсъства клетъчна структура, типична за по-късните находки

От iNews.bg

Британски и австралийски палеонтолози под ръководството на Мартин Брейзиър (Martin Brasier) от Оксфордския университет и Дейвид Уейси (David Wacey) от университета на Западна Австралия си задали въпроса: доколко най-древните фосили, включително находка на възраст 3,46 млрд. години, наистина са създадени от живи организми, а не са възникнали благодарение на силите на природата.

Своето изследване учените са публикували в сп. PNAS.

За да отговорят на поставения въпрос, изследователите приложили нова технология за моделиране въз основа на 3D и анализ с много висока резолюция.

Тази технология позволява да се види търсеният обект във всички детайли, което е много важно, когато фосилът е с много малък размер. В резултат на проведения анализ учените изяснили, че най-древната вкаменелост в света доста вероятно е била създадена не от древни микроорганизми, а от горещи източници.

Изследването показало, че при нея отсъства клетъчна структура, типична за по-късните находки, а тъй като откритието произхожда от регион, където преди 3,5 млрд. г. е имало значителна активност на горещи източници, то е напълно възможно структурата на най-древната вкаменелост да е била формирана от влиянието именно на тези сили.

Независимо че най-древната вкаменелост според учените се оказала създадена от силите на природата, Дейвид Уейси и Мартин Брейзиър казват, че това не поставя под съмнение, че в този период вече е имало живот.

Друга австралийска находка на възраст 3,43 млрд. г., според същото изследване, действително представлява фосилизирани останки на древни микроорганизми. А това е само с 30 млн. години по-късно, което не е много по мерките на толкова отдалечен от наши дни период.

Водещи

Най-четени